16. prosince 2008 9:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skandinávii zasáhlo zemětřesení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Seismograf | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seismograf | foto: Lidovky.cz

MALMÖ Zřejmě největší zemětřesení za posledních padesát let zasáhlo dnes ráno Švédsko. Krátké, ale intenzivní zemětřesení pocítili obyvatelé nejjižnější části Švédska a také na východě Dánka. Podle Evropského seismologického institutu EMSC dosáhly otřesy síly 4,7 stupně Richterovy škály.

Jih Skandinávie je geologicky velmi stabilní a řada Seveřanů tak byla neobvyklými ranními otřesy půdy, které trvaly od 10 do 40 sekund, velmi vyděšena. Centrály záchranné služby byly brzy po zemětřesení, k němuž došlo v 6:20 SEČ, zaplaveny telefonáty.

"Žádná zranění nebo škody naštěstí nebyly hlášeny," řekl švédským médiím Daniel Gren z centrály SOS v dané oblasti. Úřady však vydaly varování, podle něhož mohlo zemětřesení způsobit například praskliny v konstrukcích a ve zdech budov.

Vzácný jev
"Ti, kteří bydlí nejblíže epicentru, prožívají takto silné otřesy půdy podobně jako například výbuch plynového kotle v některém ze sousedních domů," popsal situaci docent seismologie Ronald Arvidsson. Epicentrum leželo v kraji Skane asi 60 kilometrů východně od švédského Malmö.

"Myslel jsem, že do zdi našeho domu narazil nákladní automobil, a pořádně jsem se vyděsil," přiznal Bengt Jeppsson z přístavního městečka Ystad.

Vzhledem k vzácnosti tohoto fenoménu se však mnozí lidé, kteří právě vstávali, museli nejprve ujistit, zda se jim otřesy jen nezdály.

Podle dánského tisku však výrazné projevy zemětřesení pocítila i dánská metropole Kodaň a její sousední oblasti. Slabší dozvuky byly zaznamenány i ve švédském Göteborgu, který je od epicentra vzdálen asi 300 kilometrů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.