6. listopadu 2009 9:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Škola držela Britku v izolaci. I přes zákaz nosila sikhský náramek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Sarika Watkins Singhová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sarika Watkins Singhová | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Čtrnáctiletá Britka Sarika Watkins-Singhová strávila devět týdnů školního roku v izolaci od ostatních dětí. Do třídy, která byla pro ni speciálně vyhrazena, za ní docházela jen asistentka, se kterou se učila z okopírovaných poznámek spolužáků. Nesměla do školní jídelny ani na chodbu, pokud by se měla střetnout s ostatními žáky. A to všechno jen proto, že odmítla přestat nosit na ruce náramek – symbol sikhského náboženství.

Případ, který před více než rokem řešili ve Walesu, znovu oživil v zemi debatu o tom, zda povolit, nebo zakázat nošení náboženských symbolů do škol. Dívka tentokrát svůj boj se školním řádem vyhrála, když nejvyšší soud označil jednání školy vůči ní jako nezákonné a diskriminační.

Sarika pochází z britskopaňdžábské rodiny a k sikhismu se začala hlásit poté, co v roce 2005 navštívila Indii. O dva roky později její učitelé zaznamenali, že nosí sikhský kovový náramek, kterému se říká kara. Nařídili jí, aby jej sundala, protože se tím prohřešila proti školnímu řádu, který zakazuje žákům nošení šperků kromě jednoduchých náušnic a náramkových hodinek.

Dívka požádala o výjimku s odůvodněním, že náramek není šperk. Její prosba byla zamítnuta a vedení školy upozornilo Sariku, že pokud bude náramek dál nosit, bude úplně oddělena od ostatních dětí. To se nakonec stalo a dívka po více než dvou měsících odešla do jiné školy, kde náramek nosit mohla. S podporou organizací na ochranu lidských práv rodina došla k názoru, že jim nezbývá nic jiného než dát celý případ k soudu.

Vedení školy jí nabídlo návrat
"Jsem ohromena výsledkem, kterého jsme dnes dosáhli. Dlouhá cesta, na kterou jsem se vydala, abych ochránila moji karu, je konečně u konce. A to je velká úleva," citoval britský list The Guardian její proslov, který přednesla loni v červnu po vynesení rozsudku. "Jsem šťastná, že nikdo jiný už nebude muset projít tím, čím jsem já a moje rodina prošli. A že už žádnému jinému žákovi nikdo nebude zakazovat nosit karu," prohlásila před soudní budovou.

"Nikdy by se tak nestalo bez pomoci všech organizací a lidí, kteří mi pomáhali, ale hlavně bez pomoci mé matky a otce. Jsem hrdá na to, že jsem velšská, paňdžábská a sikhská dívka. Děkuji," dodala na závěr.

"Obavy školy, že povolení nošení náramku kara by vedlo k porušování pravidel školy o nošení uniforem a k tomu, že by spousta dalších dívek nosila do školy prvky symbolizující jejich národnost, politické nebo náboženské vyznání, jsou neopodstatněné," citoval list z konečného prohlášení soudu. Vedení školy poté dívce, která se jako jediná z 600 žáků otevřeně hlásila k sikhismu, povolilo vrátit se zpátky do školy.
Najdete na Lidovky.cz