Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Školy vybírají poplatky. Nikdo ale neví, jestli mohou

Česko

PRAHA Když se ve zdravotnictví řekne slovo poplatek, nikdo nepochybuje, o co jde. Poplatky ve školství ovšem způsobují velké zmatky. Nikdo pořádně neví, za co škola peníze vybírat může a za co ne.

Například Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně vybírá za každé potvrzení o studiu dvacet korun. Další poplatky studenti platí i za vyškrtnutí předmětu z informačního systému v průběhu roku. „Za to si účtuje škola poplatky v řádu stokorun,“ popisují studenti univerzity.

Poplatky za potvrzení o studiu, která jsou na většině škol a fakult v Česku zdarma, vybírá ale i Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. Tady jsou tři potvrzení vydávaná při zápisu do ročníku bezplatná, další, vydaná mimo zápis, se již hradí - studenti musejí na účet školy poslat padesát korun. „Je to poměrně hodně, vzhledem k tomu, že potvrzení za semestr potřebuji několikrát. Přitom to není můj výmysl, vyžadují ho skoro všechny instituce, kam přijdu,“ vysvětluje jedna ze studentek fakulty.

Za zápis volitelného předmětu tady studenti platí čtyřicet korun, za náhradní termín zápisu do některého ročníku pak dva tisíce korun, za dodatečný zápis předmětu sto korun a například slavnostní obřad při promoci vyjde každého na pět set korun. „Platíme v podstatě za všechno,“ dodává studentka posledního ročníku fakulty.

Ještě nedávno vybírala dvě koruny za potvrzení o studiu i Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle vedení univerzity, které o vybírání peněz nevědělo, ale poplatky nejsou v souladu se zákonem o vysokých školách a neumožňuje je ani předpis univerzity. Fakulta tak musela s vybíráním skončit.

To inspirovalo i studenty Fakulty zdravotnických studií v Plzni. Obrátili se na děkanát s dotazem, zda je jejich placení v pořádku. Odpověď přišla téměř okamžitě: fakulta vybírání poplatků pozastavila. „Poplatky byly pozastavené proto, že studenti projevili zájem o jejich znovuprojednání akademickým senátem. Ten zasedne v březnu,“ vysvětlil tajemník Fakulty zdravotnických studií Martin Dezort.

Že panuje zmatek a nejasnosti v tom, zda je vybírání poplatků v pořádku, potvrzuje i současná situace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. I zde se totiž vybírání peněz aktuálně řeší. „Názory na věc jsou nejednoznačné, proto si univerzita nechá vypracovat detailní právní rozbor. Následně přijme opatření,“ potvrdila kancléřka zlínské univerzity Andrea Kadlčíková.

Ani jedna škola však neuvedla, kolik peněz od studentů za potvrzení o studiu už vybrala a na co peníze slouží.

Podle ministerstva školství jsou služby, které přímo souvisí se vzdělávací činností vysoké školy a jež má škola ze zákona povinnost studentům poskytovat, zdarma. „Zákon však nestanoví, co se děje v situaci, kdy vysoká škola požaduje poplatek za činnosti, které jsou nad rámec povinností dané instituce -například za opakované potvrzení o studiu pro potřeby studenta,“ říká Lenka Pospíšilová z ministerského oddělení financování výzkumu a vysokých škol.

***

Co se na VŠ platí * Vysokoškolský student nejprve musí zaplatit administrativní poplatek za podání přihlášky na každou školu. Ten je většinou zhruba 500 korun. * Během studia si pak každý platí vše, co je s výukou spojeno -učebnice, pomůcky, skripta. Ti, kteří bydlí v jiných městech, než kde studují, si musí platit ještě podnájem či ubytování na koleji a samozřejmě jízdné a stravu. * Poplatky na školách se různí. Většina z nich třeba za potvrzení o studiu (ani opakované) nechce nic. Jinde - hlavně na soukromých školách - si studenti platí téměř veškerou administrativu.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...