Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Skončil v cele. I s rakouským azylem

Česko

  7:00
BRNO/VÍDEŇ - Čečenec Ruslan Mukuschev by mohl platit za vzorový příklad úspěšné integrace. V sousedním Rakousku žije třináct let, s manželkou tu vychovávají pět dětí, sám působí jako trenér mládeže ve vídeňském Judo Clubu NG.

Vězení (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lednový výlet autobusem do Brna se ale stal Mukuschevovi osudným. Za hranicí zastavila autobus česká policejní hlídka a Čečenec měl u sebe jen řidičský průkaz. Policisté následně v databázi zjistili, že Rusko již před lety na Mukuscheva vydalo mezinárodní zatykač. Vídeňan tak 20. ledna na základě rozhodnutí Krajského soudu v Brně skončil v cele předběžného zadržení.

Ve vazbě již Mukuschev sedí bezmála dva měsíce. A na vlastním osudu poznává, že společné azylové právo sice v EU funguje dvacet let na papíře, za hranicemi státu, který mezinárodní ochranu udělil, ale vždy záleží na ochotě a rychlosti úřadů akceptovat rozhodnutí jiné země.

Podle rakouského deníku Der Standard, který na Mukuschevův případ jako první upozornil, se ruským zatykačem již v roce 2009 zabýval Zemský soud ve Vídni. Podle něj Mukuschev „věrohodně a konkrétně doložil“, že jsou obvinění proti němu vykonstruovaná a nepravdivá.

Blažek odmítl zaplatit za 'pomluvu'. Advokát Torubarova žaluje ministerstvo

Za zatykačem, který se opírá o Mukuschevovu údajnou účast na ilegálním prodeji léčiv, může stát pokus získat nepohodlného Čečence zpět do Ruska. Sám Mukuschev ostatně v úspěšné žádosti o azyl v Rakousku již v roce 2004 vylíčil, že ho ruské úřady vyslýchaly za použití násilí a z vykonstruovaných důvodů ho držely v cele bez oken.

V Brně Mukuschev svůj příběh převyprávěl podruhé. Ani po téměř dvou měsících v české vazbě ale není jisté, že mu soud uvěří, a šestačtyřicetiletému Čečenci žijícímu v Rakousku tak hrozí vydání do Ruska.

České úřady si dávají na čas. „V souladu se zákonem o mezinárodní justiční spolupráci nyní probíhá šetření státního zastupitelství, zda bude předběžná vazba změněna na vazbu vydávací a osoba bude vydána danému státu,“ vysvětluje Simona Pešková, mluvčí Krajského soudu v Brně.

Přesnější informace o tom, co bude dál s Mukuschevem, nemá ani jeho obhájce ex offo, kterým byl určen Vladimír Kyrych z Advokátní kanceláře Brno. „Podle mého hrubého odhadu by soud mohl rozhodnout do měsíce,“ řekl LN.

Informací má soud k dispozici každopádně dost. Do Brna doputovala mimo jiné složka z rakouského Spolkového úřadu pro cizince a azyl (BFA), která obsahuje podklady použité pro udělení politického azylu v Rakousku. A také dobrozdání pro rakouský soud s argumentací, proč Mukuscheva Rusům nevydat.

Do Mukuschevovy kauzy se mezitím vložila i pražská pobočka Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR), Amnesty International i Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Čím bude advokát Kyrych u soudu argumentovat, nechtěl specifikovat s tím, že nemá zmocnění. Pomoci OSN i neziskových organizací si nicméně cení. „Kvalifikované podklady jsou samozřejmě pro rozhodování soudu relevantní,“ dodal.

Sám Mukuschev už je na tom dnes ve vazbě o něco lépe než při nečekaném zadržení letos v lednu. „Zpočátku stihl jen zavolat své manželce, že ho někam odvážejí. Ve vazbě pak neměl peníze na to, aby si koupil telefonní kartu. Teď si již s rodinou telefonuje,“ vylíčila LN rodinná přítelkyně Mukuschevových Malika Salaevová, která funguje jako spojka mezi zadrženým Čečencem a jeho ženou.

Pokud Krajský soud v Brně rozhodne stejně jako ten rakouský, čeká hned po verdiktu o nepřípustnosti vydání Mukuscheva cesta zpět k jeho rodině ve Vídni. V opačném případě poputuje Čečenec do další vazby a jeho osud bude mít v rukou ministr spravedlnosti, který o vydání do zahraničí musí rozhodnout.

Cisterna na letišti

Mukuschevův případ připomíná čtyři roky starou kauzu ruského podnikatele Alexeje Torubarova. Toho Rakušané také odmítli vydat na základě mezinárodního zatykače, česká strana rozhodla ale přesně opačně.

Na poslední chvíli se Torubarova snažil ještě na ruzyňském letišti zachránit tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, do jehož resortu pražský terminál spadal. Na ranvej nechal přistavit cisternu, která měla zabránit odletu stroje s podnikatelem na palubě. Marně. Ústavní soud později potvrdil, že tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek vydání podepsal nezákonně.