5. července 2010 12:11, aktualizováno  14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skončila éra Kaczynských, komentuje tisk polské volby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Polský prezidentský kandidát Jaroslaw Kaczyński | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský prezidentský kandidát Jaroslaw Kaczyński | foto: Reuters

VARŠAVA Polským prezidentem se na příštích pět let stane Bronislaw Komorowski z liberální Občanské platformy premiéra Donalda Tuska. Po sečtení 95 procent hlasů má podle ústřední volební komise 52,6 procenta hlasů, jeho rival, šéf strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński 47,4 procenta. Výsledek voleb dnes komentuje jak polský, tak zahraniční tisk.

Výhra Bronislawa Komorowského v prezidentských volbách v Polsku připravila jeho stranického šéfa, premiéra Donalda Tuska o alibi. Tím byl do dubna prezident ze znepřáteleného politického tábora, na kterého Tusk mohl svalovat vinu za to, že jeho liberální strana nemůže prosadit reformy nutné pro modernizaci země. Nyní musí ukázat, zda je schopná své sliby a plány splnit, shodují se dnes komentátoři polských deníků.

Čtěte více

Konzervativní deník Rzeczpospolita v tom, že Tuskova Občasnká platforma (OP) dosáhla "monopolu moci", vidí jednu pozitivní věc: "Už nebude mít výmluvy pro svou lenost, nedostatek chuti něco dělat a vyhýbání se reformám." Podle listu Dziennik-Gazeta Prawna PO po parlamentních volbách v roce 2007, kdy prolomila mocenský monopol Kaczyńského pravicově-populistické strany Právo a spravedlnost, usnula na vavřínech a rezignovala z programu hlubokých reforem. "Některé změny jen předstírala, jiné zmírnila a z nedostatku těch nejdůležitějších obviňovala prezidenta," připomíná deník.

Boj o prezidenstské křeslo: Jaroslaw Kaczynski a Bronislaw Komorowski (vpravo)

Prezident v Polsku může vetovat zákony. Konzervativní prezident Lech Kaczyński, který zahynul při dubnovém leteckém neštěstí na západě Ruska, tak několikrát Tuskovu středo-pravicovému kabinetu zkomplikoval život.

Jen těsné vítězství Komorowského nad šéfem Práva a spravedlnosti je pro Občanskou platformu varováním, myslí si Gazeta Wyborcza. "PO v této kampani zklamala, protože místo toho, aby navrhovala vizi moderního, otevřeného Polska, strašila vidinou vlády Práva a spravedlnosti a předháněla se s ním ve slibech," připomněl tento liberální deník. Tuskovu stranu varuje, že v těchto volbách se jí lidi zmobilizovat podařilo, příště se to už ale podařit nemusí.

Ruský Kommersant: Obavy z Kaczyńského vedly k dohodě s USA

Podle ruského listu Kommersant si obavy z Kaczyńského vítězství vynutily sobotní změnu polsko-americké dohody o protiraketové obraně i urychlené jmenování nových velvyslanců ještě před klíčovým hlasováním.

"Ve straně Občanská platforma, jejímž kandidátem byl Komorowski, náramně znervózněli," napsal list o průzkumech signalizujících vyrovnané šance obou kandidátů před nedělním druhým kolem voleb. "Tím lze i objasnit to, že den před hlasováním Polsko a USA podepsaly dodatek k dohodě o protiraketové obraně - a to v měkké variantě, která má odstranit nejvážnější ruské výhrady.

Spěch experti objasňovali přáním polských liberálů pojistit se před krizí ve vztazích s Moskvou pro případ vítězství Jaroslawa Kaczyńského." Komorowski, plnící ještě před volbami roli úřadující hlavy státu, podle listu také pár dní před volbami jmenoval několik nových velvyslanců v důležitých zemích, "aby v případě jeho porážky ve volbách měla Občanská platforma své lidi v nejdůležitějších destinacích zahraniční politiky".

Čtěte více

Podle evropských deníků ukončilo vítězství Komorowského éru Kaczyńských a uzavřelo kapitolu roztržek mezi hlavou státu a kabinetem premiéra Donalda Tuska. Bronislaw Komorowski

"Nyní končí éra Kaczyńských," poznamenal italský deník La Stampa k souboji, v němž si Poláci vybírali mezi liberálním chráněncem Evropské unie Komorowským a euroskeptickým nacionalismem a konzervativním katolicismem, který představoval Kaczyński.

Komorowski je podle listu sice méně charismatický, ale lidé si cení jeho pragmatismus. Je vnímán jako ochránce ústavy, který je vždy přístupný dialogu.

"Vítězství Bronislawa Komorowského je dobrou zprávou pro vládu," napsal nizozemský list de Volkskrant. "Ačkoli jsou pravomoci prezidenta v Polsku omezené, přesto může právem veta vládě značně ztížit život," dodal deník a poznamenal, že v uplynulých letech docházelo mezi Tuskovým kabinetem a Lechem Kaczyńským k ostrým konfliktům.

"Vetovací souboje, které tragicky zesnulý prezident Lech Kaczyński s Tuskem neustále sváděli, mohou patřit minulosti," uvedl švýcarský list Tages-Anzeiger ke konfliktům mezi hlavou státu a premiérem. Komorowski chce naopak ve spolupráci se stranickým kolegou Tuskem rekonstruovat infrastrukturu země, reformovat sociální systém a dříve či později zavést jednotnou evropskou měnu euro.

Německý deník Die Welt na svém webu připomněl, že Komorowski byl kandidátem firem a finančních trhů. Již před volbou tento politik několikrát zopakoval, že jedině ve spolupráci s vládou mohou být peníze účelně vynaloženy a jedině díky spolupráci se Polsko může vydat na cestu rozvoje.

Lidovky.cz, ČTK