29. prosince 2008 14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Škrlová musí zatím zůstat ve vazbě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Barbora Škrlová u brněnského krajského soudu, který ji poslal na pět let za mříže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Škrlová u brněnského krajského soudu, který ji poslal na pět let za mříže. | foto: Igor ZehlČTK

BRNO/OLOMOUC Barbora Škrlová, která byla v souvislosti s kuřimskou kauzou odsouzena k pěti letům vězení za podíl na týrání dětí, prozatím zůstane ve vazbě. Vrchní soud v Olomouci před několika dny zamítl její stížnost proti pokračující vazbě.

ČTK to dnes řekl obhájce Škrlové Richard Novák, jenž se kvůli tomu obrátí na Nejvyšší soud.

V kuřimské kauze potrestal brněnský krajský soud celkem šest lidí. Všichni se odvolali a vrchní soud chce kauzu uzavřít pravomocným rozhodnutím do dubna 2009. Novák se domnívá, že Škrlová by mohla na verdikt čekat na svobodě. "Vazba je zbytečná, určitě nehrozí, že by (Škrlová) utíkala nebo se něčemu vyhýbala," řekl advokát.

Soudci návrhy k propuštění Škrlové zamítají
Novák podal již několik žádostí o propuštění Škrlové. Zatím s žádnou ale neuspěl. Soudci většinou návrhy zamítali s poukazem na to, že se Škrlová dříve skrývala pod falešnou identitou v zahraničí. V Norsku se vydávala za chlapce Adama. "Tehdy ale ještě nebyla trestně stíhána, takže to nemůže v tomto případě hrát roli," míní Novák. Jeho argumenty teď na základě nové stížnosti zváží Nejvyšší soud.

Vrchní soud v Olomouci důvody svého rozhodnutí o vazbě zatím nezveřejnil.

Mluvčí Petr Angyalossy jen potvrdil, že o stížnosti již rozhodl, ale zatím nemá doklady o doručení usnesení všem účastníkům řízení.

Obhájce Škrlové chce trest zmírnit na podmínku
Novák doufá, že vrchní soud v odvolacím řízení trest pro Škrlovou zruší nebo alespoň zmírní na podmínku. Škrlová byla potrestána za to, že ve vodě topila chlapce Ondřeje, jenž byl spolu s bratrem Jakubem obětí týrání. Žena se hájila tím, že k tomu byla přinucena násilím tetou hocha a svojí přítelkyní Kateřinou Mauerovou. Mauerová to opakovaně potvrdila u brněnského soudu.

Chlapci z kuřimské kauzy byli podle obžaloby týráni od léta 2006 do května 2007 na různých místech v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce.

Obžalovaní tam prý děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z nich bezmezně poslušné lidi.

Škrlová žila v rodině Mauerových, vydávala se za dívku Aničku.

Nejpřísněji byla potrestána teta chlapců Kateřina, kterou soud poslal na deset let do vězení. Jejich matka Klára Mauerová dostala devět let vězení.

Hana Bašová a Jan Škrla mají za mřížemi strávit sedm let, Jan Turek se Šklovou po pěti letech.

ČTK, Lidovky.cz
  • 15Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!