8. ledna 2006 15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Škromach: Ze spálené země jsme udělali růžový sad

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 603Diskuse
Zdeněk Škromach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Škromach | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach kvůli veřejnému dluhu Česka špatné spaní. ODS jsou jako bolševici a Kalousek je vyděrač, tvrdí v jiné části rozhovoru pro Lidové noviny.

LN Začala předvolební kampaň a z řad ČSSD slyšíme jen o Jiřím Paroubkovi. Stali jste se stranou jednoho muže?
Tak jako ODS má svého Mirka Topolánka, tak my máme Jirku Paroubka. Tu základní debatu musí vést volební lídři.

LN Za Miloše Zemana jste před volbami republiku oblepili triem Zeman - Buzková - Gross. Co to bude tentokrát? Jen Paroubek? O Buzkovou jste přišli...
Petra Buzková je stále ministryně. Podívejte se, vždyť mi visí tady v kanceláři.

LN Sem za vámi voliči asi nepůjdou.
To ne, ale je to lepší pohled než na Václava Klause.

LN Teď se bavíme o tom, že Buzková nebude na vašich billboardech. Koho atraktivního budete moci voličům nabídnout?
Každá strana prodává to nejlepší, co v tu chvíli má. Dnes je jedním z nejpopulárnějších politiků Slávek Jandák. Naplnil to očekávání, které do něj bylo vloženo. Já mám na něj velmi dobré reference.

LN Nejsem si úplně jistá, jestli by mě billboard Paroubka s Jandákem nalákal.
A to si ještě představte Škromacha! To by bylo trio!

LN To tedy ano. Buzková vám přinesla i podporu Richarda Krajča. Ten nepodporoval ČSSD, ale pouze Buzkovou. Kdo vás bude podporovat dnes? Jiří Krampol s Dádou Patrasovou?
Pokud jde o umělce, sportovce a podobně, tak ti se většinou snaží držet mimo politické strany.

LN Myslím, že se pletete. Oni se drží spíš mimo ČSSD, KSČM...
Problém je spíš ve skandalizaci těch, kteří si dovolí říct, že jsou třeba kamarádi s Jandákem, se Škromachem nebo s Paroubkem. Když Lucie Bílá otevřeně podporuje Václava Klause, tak to všichni považují za perfektní. Akdyž Paroubek vystoupí společně s Krampolem, tak najednou čtu různé kritiky, jak si Krampol vůbec dovoluje tímto způsobem podporovat sociální demokracii. To je tlak médií na umělce, aby nepodporovali ČSSD.

LN Zkuste se oprostit od toho, že by tu osobu chtěl snad někdo skandalizovat, a řekněte, kdo z umělců vám už někdy vyjádřil podporu.
Já se taky setkávám s umělci, a ti mi vyjadřují svoji podporu. Ale nebudu je jmenovat právě kvůli tomu, že bych jim možná ublížil tím, že by mohli být skandalizováni.

LN Nejste snad tak černá ovce české politiky.
To ne. Ale pokud ten člověk sám nechce tohle říci veřejně, tak není dobré to dělat za něj.

LN Ti lidé se stydí za to, že s vámi sympatizují?
To říkáte vy. Myslím, že je to od nich čestné a rovné. Slovo upřímné už vzhledem k jeho profanaci ze strany ČSSD bych radši nepoužíval. Myslím, že je to věc určitého vývoje a v této chvíli má ČSSD dost silnou podporu i v této sféře. Určitě je to lepší, než to bylo před šesti či osmi lety.

LN Jen škoda, že nesmíte jmenovat.
Ať se oni projeví. Proč já bych někoho jmenoval. Amy se k tomu, abychom byli úspěšní, nepotřebujeme prezentovat s významnými lidmi.

LN Opravdu? Tak proč jste si je v roce 2002 platili?
To nebylo jen kvůli kampani. Tohle je obecně náš způsob komunikace s veřejností.

LN A náhodou to děláte jen před volbami. Letos chcete taky organizovat koncerty?
Myslím, že na to byla kritika, a to i z řad ČSSD. A to z toho důvodu, že jedna významná umělkyně...

LN Helena Vondráčková...
...která pro nás vystupovala, pak prohlásila, že stejně volit sociální demokracii nebude. Určitě budeme dělat nějaké společensko-kulturní akce. Myslím, že musíme využívat spíše prostor neformálních diskusí než dělat mítinky. Ty už dnes lidi příliš nezajímají.

LN Nebojíte se některých prvků v kampani ODS? Třeba toho, že lidé budou možná na svých výplatních páskách vedle skutečného příjmu číst i částku, kterou by dostali za vlády ODS?
Lidi přece nejsou blbí! Přece ODS nemyslí vážně, že by občany České republiky takhle podceňovala! Myslím, že český občan je velmi dobře vzdělaný a - pokud jde o peníze - tak i mimořádně informovaný. Tohle je podle mě ze strany ODS velké podcenění a až bych řekl i degradace lidí, kteří podle ODS nevědí, co všechno za ně zaměstnavatel platí.

LN Podezíráte ODS, že si tyto částky podle Modré šance bude vymýšlet?
Podívejte. Jedna věc je, zda je tento způsob informování vůbec etický. Bylo by to vlastně rozhodnutí té firmy, že chce dělat volební kampaň pro ODS. Ta firma bude vlastně rozdávat volební letáčky ODS! To je přenášení politiky do firem a úřadů. To dělali komunisté! Ti na pracovištích zakládali i organizace KSČ! Možná, že ODS plánuje něco podobného. Možná tyto firmy vědí, proč jsou ODS nakloněné. Pak bude zajímavé sledovat, zda se tyto firmy účastní veřejných zakázek. Tak přece ta firma musí mít nějakou motivaci! Proč by se jinak zapojovala do politiky!

LN ODS se podle vás chová jako totalitní strana?
Řekl bych, že ODS má bolševické prvky, i když v tom pravicovém smyslu. Byť teď před volbami začíná nasazovat mimikry strany, která je sociálně nakloněna. Dokonce...

LN Dokonce je sociálnější než sociální demokracie?
Ano. Dokonce nás kritizuje zleva za to, že se v oblasti sociálních systémů chováme racionálně. Je to docela fraška.

LN Kdo je pro vás více bolševický? ODS nebo komunisté?
Komunisté jsou mimo moc. Nikdo nepočítá s tím, že by s nimi sestavil koalici. Co se týče bolševismu, tak si ODS a komunisté nemají co vyčítat.

LN Neříkejte, že jsou komunisté mimo moc. Vy s nimi spolupracujete. Je to váš silný partner. A je tu možnost jejich podpory vaší menšinové vlády.
Ten potenciál tam je.

LN Stejně je to zvláštní, jak Jiří Paroubek v minulosti kritizoval možnost menšinové vlády, a dnes mu je tato představa blízká.
Myslím, že Jirka Paroubek je pragmatik, který prostě reaguje na situaci. Před rokem nebo dvěma by nikdo neřekl, že bude tak schopným premiérem. Jeho velká výhoda samozřejmě byla, že nastoupil ve chvíli velké krize v ČSSD. A přišel jako de facto nová tvář a ta očekávání naplnil.

LN Před rokem či dvěma by nikdo asi ani moc nečekal, že Paroubek bude pro to, aby se příštím prezidentem stal Zeman. Dříve ho na Hradě odmítal.
Myslím, že tohle je jen ukázka toho, jak je Paroubek schopen reagovat na situaci. Je to politik, který má tah na branku.

LN Na druhou stranu pak nevím, nakolik relevantní jsou názory Jiřího Paroubka na cokoli, když on je mění podle dané situace.
Tak to zase není.

LN Ocituji tedy jeho dva roky starý názor na Zemana na Hradě. „Zcela nutně by se Miloš Zeman po příchodu na Hrad a lidé kolem něj se stali paralelním mocenským uskupením v ČSSD.“
Myslím, že dnes má Paroubek daleko více informací, než měl před dvěma lety.

LN Co se asi tak mohl o Miloši Zemanovi dozvědět nového?
Jako premiér má zodpovědnost, kterou před dvěma lety neměl. Ačlověk se musí umět chovat velkoryse ke svým dřívějším nepřátelům.

LN Na co chcete s Jiřím Paroubkem nalákat mladé voliče?
Jirka Paroubek je velmi zajímavý pro mladé voliče.

LN Prosím vás, čím?
Svou rozhodností a čitelností.

LN Tak rozhodný byl třeba během CzechTeku. Jen si nejsem jistá, jestli to bylo mladým lidem sympatické.
Tak vývoj ukázal, že tam některé věci nebyly zcela v pořádku. Na druhé straně, jestliže chceme, aby tu byl pořádek, tak je potřeba dodržovat zákon. Já jsem třeba viděl z CzechTeku záběry, na kterých policie vytvořila kruhovou obranu, byla pod tlakem a velitel zásahu hlásil ministrovi: „Prohráváme.“ A jinak si myslím, že mnohé tváře -jako třeba Slávek Sobotka - oslovují mladé voliče. Ten dnes ve funkci ministra financí prezentuje spíše tu středovou než levicovou pozici.

LN Dokonce bych řekla, že je z vás už nervózní. Respektive z vašich předvolebních dárečků. Schválili jste nárůst minimální mzdy, zvýšili životní minimum, v důsledku čehož se zvýší příspěvky na bydlení a sociální příplatky, přidali jste důchodcům, zvedly se invalidní, vdovské a sirotčí důchody, zvedne se nemocenská, porodné skočí z 8600 na 17 500 korun, zvedají se platy ve státní sféře, čímž jste před volbami potěšili víc než tři čtvrtě milionu lidí...
Já si myslím, že z nás Slávek Sobotka ani nervózní není. Nervózní může být z některých věcí, které sněmovna schválila a já osobně je považuji za dobré, ale on se bojí, že na to nebudou finance.

LN Mluvíte o rodičovském příspěvku.
Ano, jestliže roste ekonomika, měly by se na tom podílet všechny skupiny obyvatel.

LN Ekonomové zase říkají, že se má vytvořit rezerva pro okamžik, kdy ekonomika neporoste a bude potřeba do ní pumpovat peníze ze státního rozpočtu.
Ekonomové jsou taková zvláštní a hodně suchá skupina lidí, kteří neustále prudí svými názory. Já nevím, za co jsou ti různí experti placeni. Za to, co předpovídali před pár lety a co říkají teď, by měli být bez platu. Neustále nás jen straší a děsí. Naše kroky jsou racionální a v rámci možností, které máme. Ministerstvo práce neznervózňuje ministerstvo financí a Slávka Sobotku.

LN Vždyť i Jiří Paroubek řekl, že by zdvojnásobení rodičovského příspěvku byla příliš velká zátěž pro rozpočet.
To je otázka. Já jsem přesvědčen, že pokud uspějeme ve volbách, s tímto se dokážeme vyrovnat.

LN Vy pořád věříte, že zákon projde Senátem?
Mám signály od senátorů - a to i od senátorů ODS - že nebudou hlasovat pro změny v tomto návrhu. Víte, ono to zpočátku vypadalo jako recese, pak to našlo podporu ve sněmovně a ekonomové hned začali hovořit o tom, že je to i špatně. Čili kde je ta zodpovědnost?

LN Opakuji, že to připustil i Paroubek.
Premiér Paroubek si je samozřejmě vědom toho, že po volbách bude zase premiérem a bude muset pracovat se státním rozpočtem. My jsme ale schopni najít řešení!

LN Je Paroubek příliš opatrný?
On ze své pozice premiéra musí být opatrný. On má právo mít pochybnosti, jestli je to ekonomicky reálné. Ale tato položka je ufinancovatelná, pokud bude hospodářský růst, který se předpokládá. Možná bychom mohli ušetřit na několika vojenských transportérech. Armáda je nezbytně nepotřebuje.

LN Teď jste promluvil opravdu jako komunista...
To jste teda řekla hodně silně.

LN Nemyslím komunista jako bolševik. Myslím jako představitel KSČM - toto jsou jejich recepty.
Vezměte si, že návrhy na toto zvýšení podávali i poslanci Unie svobody. A pan ministr Kühnl mi tiše sděloval, že by nabídl i některá řešení v rámci svého resortu. Víte, pokud jde o finanční disciplínu, tak před volbami ztrácejí zábrany i liberální a pravicoví politici. Návrhy pravicových poslanců v sociální sféře předčily naše očekávání. Ale na to já říkám, že ČSSD vždycky nabídne dvakrát tolik, co oni.

LN Z ČNB se ale ozývají varovné signály, že plán vládních útrat na příští rok je nedisciplinovaný, jde proti zdravému rozumu a mohl by negovat plánované zavedení eura v roce 2010.
To nás pan Tůma jenom straší. Měl by se starat o to, aby tady skutečně fungovala ekonomika. Člověk registruje doporučení různých „renomovaných“ institucí, jako jsou MMF či Světová banka. Důchodové reformy doporučovaly Slovákům, Maďarům a Polákům. Oni poslechli a výsledkem je, že jsou ve velkých problémech. Tyto instituce velmi dobře mohou radit rozvojovým zemím, ale Česká republika není rozvojová země. Česko patří mezi menší tygříky v ekonomice v rámci EU.

LN Ve vámi zmíněných zemích reforma proběhla. Je nutné, aby k ní došlo v příštím volebním období u nás?
U nás reforma proběhla, a to v roce 1995, kdy byl tehdejší Klausovou vládou schválen nový zákon o důchodovém pojištění. Tehdy byly na Staromáku statisícové demonstrace, na nichž lidé křičeli: „Falbr na Hrad!“ Teď taky probíhají nějaké parametrické změny...

LN Ano, ten proces je pozvolný. Ale my tu mluvíme o skutečné penzijní reformě. Nemluvím o pozvolném navyšování věkové hranice pro odchod do důchodu tempem dva měsíce za rok...
To je ale docela veliké navýšení! Vždyť někteří říkají, že mají do důchodu stále stejně daleko, protože jsou stále stejně mladí...

LNK dohodě všech stran o důchodové reformě už do voleb ale zřejmě nedojde, protože to komunisté zablokovali právě kvůli věkové hranici odchodu.
Ano, komunisté to zablokovali čili nedokázali nést politickou odpovědnost.

LN Když neunesli odpovědnost, chcete, aby se na dohodě dál podíleli?
Myslím, že tímhle skončila možná jednání o dohodě teď před volbami. A je důvod si myslet, že po volbách - podle toho, jak dopadnou -bude možné reformu důchodového systému provést. Respektive bude to nutné. Komunisté tu tíhu teď prostě neunesli.

LN A vy si počkáte, jaká konstelace bude po volbách a až pak řeknete, zda je k dohodě potřebujete...
Vždycky je to o nějaké podpoře. Vezměte si, že vítěze voleb sociální demokracii za Špidly vydíral Kalousek, kde se dalo! Naposledy se o to pokusil při posledním návrhu rozpočtu, ale Jirka Paroubek ho samozřejmě poslal do patřičných mezí.

LN ODS jsou bolševici, Kalousek je vyděrač... Předvolební boj opravdu začal. Co říkáte zadluženosti? Pořád chválíte ekonomický růst, ale veřejný dluh je již bilion korun. Každý občan včetně důchodců a novorozeňat dluží sto tisíc. Když jste šli do vlády, veřejný dluh byl zhruba šestinový.
Nestrašte. Česko je nejméně zadluženou zemí v EU. To by si občan USA musel hodit provaz!

LN Takže vzhledem k rychlosti zadlužování nemáte špatné spaní.
Já spím velmi dobře. Protože Česká republika vzkvétá. Místo spálené země je tu konečně růžový sad, který tady vybudovala ČSSD.

RENATA KALENSKÁ
  • 603Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz