19. prosince 2008 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skupina organizovala účelové sňatky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
svatba - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy svatba - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Policie odhalila osmičlennou skupinu, která na území ČR zprostředkovávala účelové sňatky. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) jejich činnost v rámci akce s názvem "KOSMET" sledovali dva roky. Mezi zadrženými je i pracovnice severočeského obecního úřadu, kde byly sňatky uzavírány.

Mezi zadrženými jsou nejen občané České republiky, ale i státní příslušníci zemí bývalé Jugoslávie. Čtyři ženy a čtyři muži ve věku od 20 do 54 let měli podle policie přesně rozdělené role; část jich dodávala zájemce o účelové sňatky a další část prováděla za odměnu 20 až 25 tisíc korun nábor českých žen a ve dvou případech i mužů.

Za zprostředkování sňatku si skupina údajně účtovala částku v rozmezí od tří do deseti tisíc eur (asi 80.000 až 260.000 Kč).

Cizinci, kteří takto získali trvalý či přechodný pobyt na území ČR, získali zároveň postavení rodinného příslušníka občana EU s výhodou neomezeného pohybu v zemích unie. Podle Hantáka toho ihned využívali, protože Česko pro ně nebylo cílovou zemí. Do států EU tak v řadě případů pronikaly osoby podezřelé z trestné činnosti, zejména kosovští Albánci. Na mnohé z nich byl vydán mezinárodní zatykač pro násilnou trestnou činnost, řada těchto osob je podle detektivů ÚOOZ podezřelá z obchodování s omamnými a psychotropními látkami, se zbraněmi či obchodování s lidmi.

Trestnímu stíhání se podle Hantáka nevyhnou ani ti, kteří svazku s cizinci řekli "ano". Jsou podezřelí z trestného činu napomáhání neoprávněnému pobytu na území republiky. Zadržení byli obviněni z trestných činů účasti na zločinném spolčení a napomáhání k neoprávněnému pobytu na území ČR.

Pracovnici obecního úřadu, kde se často konaly podezřelé svatby, detektivové navíc obvinili z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Obviněné poslal soud do vazby. Hrozí jim desetiletý trest vězení.
ČTK, Lidovky.cz
  • 6Diskuse
Najdete na Lidovky.cz