Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Klub umlčených Turků. Kvůli kritice nevyšel rozhovor s nobelistou Pamukem

Svět

  10:00
ANKARA/PRAHA - V současnosti nejčtenější turecký deník Hürriyet neotisknul interview s Orhanem Pamukem, nejslavnějším tureckým spisovatelem a držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Pamuk se odvážil vysvětlit, proč bude v dubnovém referendu hlasovat proti ústavním změnám. Jedná se o poslední ze série aktů cenzury po neúspěšném pokusu o převrat v červenci minulého roku.

Turecký spisovatel Orhan Pamuk foto: www.orhanpamuk.net

Rozhovor, jež se spisovatelem vedl dopisovatel listu ve Washingtonu Cansu Çamlıbel, měl být podle tureckého serveru Turkish Minute vydán v pondělí. Jenže nakonec k tomu nedošlo, protože Pamuk se prý kriticky vyjádřil k připravované ústavní reformě. O ní se bude 16. dubna hlasovat v celostátním referendu. Spisovatel měl v interview otevřeně říct, že bude hlasovat proti.

Ruská letadla v Sýrii omylem zabila turecké vojáky. Putin se už telefonicky omluvil

Kromě jiného má připravovaný balík zavést prezidentský systém. Experti se však obávají, že by taková změna mohla vést k vládě jednoho muže, prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana.

Pamuk v úterý vydal prohlášení, podle nějž jsou všechny spekulace ohledně osudu jeho interview „bohužel pravdivá“. S Çamlıbelem podle něj vedli dlouhý a příjemný rozhovor, v němž se novinář zeptal na spisovatelovy názory ohledně referenda.

„Řekl jsem, že budu hlasovat ‚ne‘ a vysvětlil jsem své důvody pro toto rozhodnutí. Interview následně nevydali,“ řekl Pamuk.

Kdo řekne ne, patří k teroristům

List Hürriyet je součástí mediální skupiny Doğan Media Group, na kterou se nedávno snesla vlna kritiky, protože propustila televizního moderátora İrfana Değirmenciho. Provinil se tím, že na sociálních sítích několikrát zopakoval, že bude v referendu hlasovat proti ústavní reformě.

„’Ne’ tomu, kdo vidí vědce, umělce, spisovatele, karikaturisty, studenty, dělníky, farmáře, horníky a novináře a další, kdo se mu nepodřídí, jako své nepřátele,“ napsal Değirmenci v očividné narážce na roli prezidenta Erdoğana v celé věci.

Turecká zásahová policie
Turecký prezident Erdogan

„Náš kolega očividně zaujal jednu ze stran v problému, který je horkým tématem ve veřejné debatě. Proto ukončujeme jeho smlouvu,“ vysvětlila své personální rozhodnutí skupina Doğan Media Group.

Skupina vlastněná miliardářem Aydinem Doğanem se podle webu Al-Monitor snaží nadržovat Erdoğanovi kvůli zmírnění dopadů pokuty za to, že údajně upravoval své účetní knihy. Média a byznysmeni se proti prezidentovi nechtějí obracet i kvůli tomu, že na jeho rozhodnutích mohou být závislí.

Mají také strach. „Ti, kteří chtějí hlasovat proti se svým způsobem staví na stranu teroristů a pučistů 15. července,“ řekl tento týden Erdoğan, který referendum prezentuje opakovaně jako rozhodnutí mezi jeho vládou a záhubou.

Autor: