Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Skutečně loutkový premiér

Česko

Nová vláda - Jan Fischer ustupuje požadavkům vládních stran

Designovaný premiér Jan Fischer definitivně rezignoval na výběr vlastních ministrů. Od teď už bude jen schvalovat stranické soupisky.

PRAHA Chvíle, kdy se premiér Jan Fischer vzepřel politickým rozhodnutím šéfů ODS, ČSSD a Strany zelených, byla krátká. Trvala jen tři dny - od minulého pátku do neděle.

Teď už je jasné, že se Fischer stává pouhou loutkou v rukách politiků. Šéf občanských demokratů Mirek Topolánek, předseda socialistů Jiří Paroubek a první muž Strany zelených Martin Bursík totiž začali Fischerovi diktovat své podmínky.

To, že se Fischer pomalu stává pouhou loutkou, už potvrzují nechtěně i jeho nejbližší spolupracovníci. Na dotaz LN, jak to bude s letní vládou, totiž Fischerův mluvčí Roman Prorok odpověděl: „Tak to se musíte zeptat představitelů politické reprezentace, protože pan premiér je pouze subjektem té dohody,“ vysvětlil Prorok.

Že si Fischer uvědomil svou vlastní bezmocnost, jasně dokládají i sami politici. „Zapříčinil si to sám tím, že není politik. To je základní problém. Nakonec ti ministři budou na bázi dohody politických stran. Fischer si pravděpodobně totiž neuvědomil, že důvěru dostává v Poslanecké sněmovně,“ řekl už v neděli první místopředseda ODS David Vodrážka. „Nemyslím si, že je důležité mluvit o tom, jestli se něčí pozice oslabila nebo posílila. Je skutečností, že politická legitimita této letní překlenovací vlády je nulová. Nereprezentuje výsledek voleb ani konkrétní politické směřování. Pokud ale má dostat důvěru, tak může být ustavena pouze na základě dohody,“ komentoval situaci místopředseda ODS a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Podobný názor zastává i odstupující ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Fischer dává dohromady vládu, která se bude muset podle ústavy opřít o důvěru v parlamentu. To není čistě úřednická vláda, která by jako za první republiky mohla vládnout bez důvěry,“ popsal Gandalovič. „Situace se odvíjí od srozumitelného faktu, že vláda vzniká jako výsledek dohody politických stran,“ dodal. Designovaný premiér Fischer se prostě bude muset řídit politickými rozhodnutími Topolánka, Paroubka a Bursíka ve všech otázkách. „Žádný premiér, který by přišel do této dohody, by nebyl nezávislý na dohodě. On je součástí dohody. A s ní je spojena nutnost konzultace personálních i věcných kroků,“ prohlásil Gandalovič.

Fischer si za současnou situaci může tak trochu sám i podle politologů. „On je ve velmi obtížné pozici. Od něj se mnoho očekává a je otázka, zda je to schopen splnit. Úřednický premiér může být silnou osobností a stejně tak loutkou. Současný premiér mně přijde spíše jako slabší úřednická postava,“ řekl politolog Michal Pehr. „Strany prostě mají své zájmy a Fischera vybíraly s cílem poslušného úředníka a neočekávají od něj nic víc,“ dodal.

***

Přizpůsobivý premiér

Premiér Jan Fischer se při sestavování úřednické vlády vzepřel jen jednou a to v pátek, když trval na tom, že chce vlastní lidi na ministerstvo financí, průmyslu a spravedlnosti.

Po nedělním jednání s šéfy ODS, ČSSD a zelených své kandidáty okamžitě stáhl.

Ba co víc.

Nechal si vnutit zřízení ministra pro lidská práva.

Politici mu včera navrhli nové kandidáty, Fischer je bez problémů schválil a je připraven je navrhnout prezidentovi ke jmenování.

„Zapříčinil si to sám tím, že není politik,“ myslí si první místopředseda ODS David Vodrážka

„To není čistě úřednická vláda, která by jako za první republiky mohla vládnout bez důvěry.“

Autor: