Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Skvělý český design dostupný všem? Ano, a navíc jde o sklo

Design

  7:00
PRAHA - Česká republika má skvělé designéry. Jejich práce je promyšlená, kvalitní a ve světě uznávaná. Nicméně podpora ve formě spolehlivého českého výrobce až na výjimky chybí, proto se téměř vždy jedná o autorský nebo art design v limitovaných edicích, který si nemůže dovolit každý. O to větší radost mám z kolekce KON Martina Žampacha a Matěje Chabery, kterou navrhli pro Kavalierglass.

Set KON byl navrhnutý pro českou sklárnu Kavalier a je vyroben z odolného Simaxu. foto: Petr Karšulín, styling: Iva Jakešová

Tradiční české sklárny ze Sázavy potřebovaly set na kávu a čaj. Žampach s Chaberou navrhli minimalistické, funkční a velmi hravě variabilní sestavu KON, která vyřadila ze hry návrhy ostatních studií. To byl však jen začátek.

Konvička, hrníčky, misky - vše dokonalé, variabilní a promyšlené (jednu věc můžete pokaždé použít minimálně třemi způsoby).

"Následovaly týdny dolaďování návrhů, konzultací a nakonec stovky hodin přímo ve sklárnách v Sázavě," popisuje Martin Žampach a Matěj Chabera dodává, že celý proces od první skici po reálnou sklenici trval téměř rok. Výsledek však stojí zato. Kolekce KON obsahuje skleněné šálky ve třech velikostech (samozřejmě s podšálky), dvě konvice (1l a 1,5l) s plastovým poklopem a jednoduše odjímatelným čajovým filtrem, menší konvičku třeba na mléko , tři různě velké misky a ocelový ohřívač používající čajové svíčky.

Co je to Simax?

Sklo, které se řadí svým chemickým složením a vlastnostmi do skupiny čirých tvrdých boritokřemičitých skel a vyniká vysokou teplotní a chemickou odolností. Laicky řečeno, i když má kolekce KON velmi tenké stěny, leccos vydrží a navíc konvici můžete zahřívat přímo na plameni a uvařit si čaj rovnou v ní. Simax je zároveň obchodní značka Kavalierglass, pod kterou vyrábí domácenské sklo.

Zamýšleli jste se někdy nad tím, čím to je, že se vám nějaký předmět líbí a o jiný ani nezavadíte okem? I v tom tkví mistrovská práce designéra. V tomto případě Žampach s Chaberou pracovali s úhlem 5 stupňů, který můžete při bližším zkoumáním najít jak ve sklonu konvice, tak třeba na ouškách šálku nebo v plastových filtrech. Moc příjemná je i uživatelská pohodlnost setu - všechny jeho části se hodí jak na kávu, tak na čaj, misky můžete použít na pečivo, ale velmi dobře fungují i s ocelovým ohřívačem, kdy chrání ubrus nebo stůl před plamenem svíčky. Ohřívač vám mimochodem poslouží na téměř všechny konvice Kavalierglass a na plastových víkách si všimněte detailu linky, který ho pojí s čajovým filtrem.

Proč najímat designéry

Zaměstnanci Kavalierglass designérům tyto detaily nezadali. Žampach s Chaberou však chtěli vyvinout nejlepší možný produkt, který bude nejen víceúčelový, promyšlený , variabilní a zároveň esteticky velmi lákavý, ale i smysluplný hlavně pro zadavatele. Kolekce KON je tak jasným vzkazem všem českým výrobcům, spolupráce s kvalitním designérem se vyplatí. Doslova. 

A vyplatí se i nám.  Všechny produkty Simax včetně kolekce navržené Žampachem a Chaberou jsou díky příznivým cenám a mezinárodní distribuci dostupné široké veřejnosti a drží se tak definice průmyslového designu (dobrý produkt za rozumnou cenu).

KDO JSOU?

Martin Žampach Designér, jehož práci jste mohli vidět na Designbloku, DesignSUPERMARKETU a mnoha dalších výstavách, rád pracuje se sklem. Jeho nadčasové a velmi vtipné produkty si pohrávají s významy slov i s českou náturou. Kromě vlastních kolekcí navrhuje i ocenění a trofeje. Jeho jméno se neztratí ani za hranicemi České republiky, pracovní zkušenosti sbíral v USA, Španělsku, Brazílii i ve slavném ruském studiu Art Lebedev. Matěj Chabera Momentálně kreativní ředitel firmy LUGI, několikrát nominován na ceny Czech Grand Design, autor návrhu Věšák 01, který teď pod barevnou úpravou Tricolor zdobí Český dům v Londýně. Po studiích na prestižní akademii Gerrita Rietvelda v Amsterodamu sbíral pracovní zkušenosti i v Itálii, v Čechách své práce vystavuje od roku 2009. S Martinem Žampachem spolupracuje často, naposledy na projektu Colab (www.colabseries.com).