20. srpna 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šlachta nevzdává boj o trafikanty. Neuspěl u poslanců, nyní záznamy žádá po úřednících

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Šéf ÚOOZ Robert Šlachta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ÚOOZ Robert Šlachta. | foto: ČTK

PRAHA Policejní protimafiánský útvar nevzdává svou snahu získat ze sněmovny záznamy z kamer, čipových karet poslanců a další materiály. Po zamítavém dopisu za sněmovny chtějí vyšetřovatelé svou žádost konkretizovat. Detektivové doufají, že díky detailním záznamům o chodu dolní komory zjistí, kde všude se údajné korupční schůzky tria exposlanců ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř odehrávaly.

"Ano, dopis ze sněmovny jsme obrželi, v této chvíli odpověď zákonodárců analyzujeme a naši žádost budeme konkretizovat," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Jakým způsobem detektivové žádost o součinnost zkonkretizují, ani kdy do sněmovny dorazí, však odmítl komentovat.

Čtěte více:

Na prvním dopisu s hlavičkou ÚOOZ, který do dolní komory dorazil, je přitom datum 22. července. Bezpečnostní ředitel sněmovny Jan Gabriel, po projednání na jednotlivých poslaneckých klubech, šéfovi útvaru Robertu Šlachtovi odpověděl až 6. srpna.

Policejní dohledávání, na jakých místech trio exposlanců údajná korupční jednání vedlo, v tuto chvíli již měsíc mešká. Právě na něm přitom chce olomoucký vrchní návladní Ivo Ištvan postavit novou žádost k Nejvyššímu soudu. Ten by měl rozhodnout, zda Tluchoře, Fuksu a Šnajdra dovolí stíhat.

Ištvana, který se v posledních týdnech vytratil z titulních stránek novin, však sněmovní "ne" policejní žádosti nechává klidným.

Ivo Ištvan

"To je otázka na Poslaneckou sněmovnu, co s takovou žádostí udělá, kdy se rozpustí. Ale možná to stihnou ještě před rozpuštěním," řekl serveru Lidovky.cz ve chvíli, kdy již dolní komora pracovala na zamítavém stanovisku. Podle něj však k žádnému zpoždění vyšetřování nedochází.

Na nedávné žádosti serveru Lidovky.cz o rozhovor žalobce odvětil, že je zaneprázdněn a současně pro média nemá žádné informace. Na konkrétní dotaz ohledně policejní žádosti odpověděl podobně. "Ke komunikaci policie se sněmovnou nemám žádný komentář," napsal redakci v pondělí v sms zprávě.

Pokud se sněmovna v úterý skutečně rozpustí, přistane policejní žádost na stole šéfa kanceláře Poslanecké sněmovny Petra Kynštetra. "Organizační výbor už se nesejde, takže v této situaci to bude na kanceláři poslanecké sněmovny," potvrdil serveru Lidovky.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík.

Sněmovní kancelář nechtěla předem komentovat, jak se k nové žádosti postaví.

Policie po zákonodárcích žádala přehled uskutečněných jednání výborů, komisí a dalších orgánů, informace o jednání poslaneckých klubů, záznamy z kamer uvnitř i vně sněmovny a výstupy z knihy návštěv a docházkového systému.

Žádost ÚOOZ i odpověď dolní komory má server Lidovky.cz exkluzivně k dispozici. Naleznete je níže.