Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Švábenský: Moji nadřízení kryli Toflovy vrahy. Jednoho mohli chytit za dva týdny

Petr Pavel

  5:05
PRAHA - Videozpověď Stanislava Švábenského vrhá pochybnosti na vyšetřování dalšího velkého kriminálního případu. Dva důstojníci protimafiánského útvaru podle zesnulého detektiva v počátku kryli vrahy expolicisty Michala Tofla. Jeho násilnou smrt mohli údajně objasnit mnohem rychleji. Švábenský podle svých slov již dva týdny po brutální činu zjistil jméno jejího objednatele Petra Pavla Bezděkovského. Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty není důkaz, že by jeho někdejší podřízený informaci přinesl.

Skoro dva roky trvalo, než kriminalisté dopadli trojici vrahů expolicisty Michala Tofla. Tehdejší šéf jihomoravské policie Tomáš Kužel si poté pochvaloval spolupráci s ÚOOZ. „Bez ní bychom případ takto rychle nevyřešili,“ řekl v květnu 2012 novinářům.

Policie ‚podplatila‘ svědka v mé kauze. Přiznal to v motáku, tvrdil Švábenský

Místo dvou let však kriminalisté mohli mít minimálně Bezděkovského již za dva týdny, tvrdí Švábenský. „Čtrnáct dnů po vraždě jsem přišel s informací, že vraždu spáchal Petr Pavel Bezděkovský. Už hned z fleku jsem to takhle řekl,“ popisuje na nahrávce.

Podsvětí zachvátila panika

Po Toflově smrti podle něj brněnské podsvětí zachvátil strach a řada lidí se rozmluvila. Jméno Bezděkovského se tak k tehdejšímu policistovi dostalo, aniž by po něm aktivně pátral. Údajně pak také získal i informaci o tehdejších nadřízených.

Michal Tofl

„Zosnovatele vraždy kryjí lidé z ÚOOZ. Padla jména Jakub P. a Martin Z. (redakce jména obou mužů zná, ale nebude je zveřejňovat).Takových informací ale probíhají stovky za rok. Takže jsem tomu nevěnoval pozornost. Nicméně o měsíc později se informace jaksi potvrdila z nezávislého zdroje,“ popisuje na videu Švábenský.

Když se pak obrátil na nadřízené s otázkou, zda má své poznatky sepsat, dozvěděl se, že to není podstatné. „Vypustil jsem to z hlavy. To byl první hřebíček do rakve,“ hodnotí zpětně detektiv na záznamu.

Loni v srpnu si Švábenský vyslechl rozsudek šest let za úplatky a ve stejný den se udusil propan-butanem. Až do samotného konce tvrdil, že se ničeho nedopustil a celá jeho kauza vznikla účelově právě kvůli tomu, že věděl příliš mnoho a nemlčel.

Nemlčel - alespoň to tvrdí - ani v moment, kdy ho podle jeho slov s informací o Toflově vraždě odbyli lidé z ÚOOZ. „Podával jsem i jisté oznámení na Generální inspekci bezpečnostních sborů v souvislosti s Toflem Lubomíru Kolibovi. On to zatajil, nikam to nepředal,“ uvádí na nahrávce. Švábenský tak v tomto případě nemá v rukou žádný dokument, jimž by svá slova mohl podepřít.

Začalo peklo

Podle Švábenského šel naopak vyšetřovatel inspekce za jeho nadřízenými z ÚOOZ. „Oni to věděli druhý den. Od té doby začalo peklo, nebylo to jednoduché,“ vzpomíná. Právě od této chvíle se podle něj začaly množit ústrky, které vyvrcholily obviněním, odsouzením a policistovou sebevraždou.

Šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta se proti informacím z videa brání. Upozorňuje, že neexistuje záznam či svědectví o jakýchkoliv informacích od Švábenského. „Nebyl ani součástí týmu, který se věcí zabýval. Na tomto případu pracoval ÚOOZ společně s inspekcí a znovu je třeba připomenout, že věc byla projednána u soudu a následně padly i vysoké tresty odnětí svobody,“ argumentuje Šlachta.

Inspekce ani její vyšetřovatel Koliba se nechtěli k závažným informacím vyjádřit. „Generální inspekce bezpečnostních sborů tímto případem zabývá, ale vyjádření ani odpovědi ke konkrétním otázkám nelze poskytnout,“ reagovala mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Tomáš Trkan (vlevo) a Radek Sobotka odsouzení za vraždu Michala Tofla.

Za vraždu expolicisty Tofla z roku 2010 soudy nakonec potrestaly Radka Sobotku a Tomáše Trkana 19 lety, za případem udělal loni tečku Vrchní soud v Olomouci. Bezděkovský, jenž si vraždu objednal, se po zadržení v roce 2012 oběsil v cele.

Tofla před jeho domem v Brně-Žebětíne zastřelil vrah samopalem. Brutální vražda posléze vedla k rozkrytí skupiny bývalých policistů a jejich kompliců vydírajících podnikatele. Právě Tofl měl být hlavou skupiny, z níž nakonec 13 lidí skončilo před soudem. Soud nakonec potrestal 11 lidí a konstatoval, že existenci organizovaného gangu se nepodařilo prokázat.

Autor: