25. srpna 2016 13:50, aktualizováno  18:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sledujeme online: Usmívejte se, řekl Zeman při přivítání Merkelové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 268Diskuse
Prezident Miloš Zeman uvítal na Pražském hradě německou kancléřku Angelu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman uvítal na Pražském hradě německou kancléřku Angelu... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA  Prezident Miloš Zeman se při jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na Pražském hradě neshodl v názoru na migraci. Zeman především odmítl návrh na kvóty, které by zajistily rozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie. Prezident s kancléřkou mluvil také o nadcházejícím odchodu Británie z Evropské unie, mezi jehož příčiny podle Zemana patří mimo jiné bruselská byrokracie.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že se Zeman s Merkelovou neshodli v otázce migrace, zejména z islámských zemí. „Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly,“ uvedl Ovčáček.

Možnost přijetí kvót pro rozdělování uprchlíků mezi země EU už dříve na tiskové konferenci s Merkelovou odmítl premiér Bohuslav Sobotka. Kancléřka uvedla, že si je vědoma rozdílných názorů v této otázce, ve většině ostatních aspektů uprchlické krize se ale podle ní Praha a Berlín shodují.

Při slavnostním přivítání Zeman Merkelovou německy pozdravil, ona mu česky odpověděla. Předal kancléřce květiny a anglicky jí řekl, ať se usmívá. Politici podle něj mají vypadat optimisticky. Prezident takéMerkelové jako dar věnoval knihu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, jak uvedl na twitteru Ovčáček.

První část schůzky na Hradě se uskutečnila jen mezi Zemanem a Merkelovou, poté se k rozhovorům připojila delegace, do které patří i vicepremiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Sobotka se s Merkelovou shodli na ochraně hranic

Česko a Německo mají podobné názory v řadě témat spojených s migrací, zejména co se týká ochrany vnějších hranic schengenského prostoru nebo důrazu na boj proti příčinám útěku. Dnes se na tom v Praze shodli český premiér Bohuslav Sobotka a německá kancléřka Angela Merkelová.

V názoru na rozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie na základě kvót se názory obou rozcházejí, podle Merkelové ale je důležité, že spolu obě země o problematice mluví.

Sobotka jako příklad názorové shody jmenoval posílení ochrany vnější schengenské hranice a přijímání podobných opatření pro zamezení velkého přílivu migrantů, jako byla březnová dohoda mezi EU a Ankarou o vracení uprchlíků do Turecka.

Merkelová vyzdvihla skutečnost, že Česko podpořilo námořní misi NATO v Egejském moři, která má zamezit nelegálním plavbám migrantů na řecké ostrovy. Ocenila také, že Praha klade důraz na humanitární a rozvojovou pomoc přímo v krizových zemí, což podle ní může pomoct zabránit příčinám, proč se lidé vydávají na útěk.

„Jsou tady ale oblasti, kde se lišíme,“ připustil Sobotka. Pro ČR podle něj nejsou přijatelné návrhy, které by revidovaly azylový systém způsobem založeným na kvótách.

Kancléřka Angela Merkelová dorazila do Prahy. Míří na Úřad vlády.
Předseda strany Svobodní Petr Mach stojí na autě, které bude 25. srpna projíždět místy návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Praze.

Podle Merkelové není problém, že mezi členskými státy EU jsou rozdílné názory na rozdělování uprchlíků. „Je důležité o těchto věcech mluvit a najít řešení,“ řekla. Připomněla přitom, že Německo v minulosti kvóty pro rozdělování migrantů také odmítalo, když po nich volaly středomořské státy a v Německu problém migrace nebyl tak znatelný.

Sankce zatím rušit nehodláme

Čas pro odvolání evropských sankcí proti Rusku zatím ještě nenastal, protože nebylo dosaženo potřebného pokroku v naplňování dohod z Minsku. Podle kancléřky se bezpečnostní situace na Ukrajině v poslední době zhoršuje. Zastáncem zrušení protiruských sankcí je prezident Miloš Zeman.

Politici o protiruských sankcích na bilaterální úrovni nejednali, na tiskové konferenci ale vyslovili shodný názor. Sobotka uvedl, že sankce jsou provázány s minskými dohodami. „Opakovaně jsme se shodli, že pokud bude dosaženo významného pokroku při plnění minských dohod, může to vést ke zmírnění sankcí,“ řekl. Na druhou stranu však bez toho nelze vést o zrušení sankcí diskusi, dodal.

Merkelová Sobotkův názor podpořila. „Německo a Francie se velmi snaží o naplnění dohody z Minsku. Bezpečnostní situace se bohužel nezlepšuje, ale zhoršuje. V této souvislosti je složité přijmout jakékoli rozhodnutí,“ řekla kancléřka.

Předseda Senátu Milan Štěch dnes na zemědělském veletrhu Země živitelka řekl, že chce Merkelovou vyzvat ke zrušení protiruských sankcí. Podle něj dopadají sankce na české zemědělce i průmysl, ale přitom nemají na ruské hospodářství žádoucí efekt. Svou výzvu bude moct Merkelové Štěch sdělit na slavnostní večeři v Lichtenštejnském paláci v Praze, které se zúčastní.

Sankce zkritizoval i prezident Miloš Zeman. Podle něj by se Česká republika měla připojit k zemím, které navrhují zrušit toto opatření.

EU uvalila sankce na Rusko kvůli jeho roli při anexi Krymu a při nepokojích na východě Ukrajiny, kde trvá konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Rušení sankcí unie podmiňuje tím, že se podaří naplnit dohodu z Minsku, kterou uzavřely všechny strany ukrajinského konfliktu a která by měla zastavit násilí na východě Ukrajiny.

Obě země chtějí bojovat proti terorismu

„Máme k sobě blízko v tématech ochrany vnějších hranic, bezpečnosti a boje proti terorismu. V této souvislosti je potřeba, aby spolu úzce spolupracovaly naše tajné služby,“ řekla Merkelová.

Shodně se vyjádřil i Sobotka. „Je pro nás důležité společné úsilí v boji proti terorismu a samozřejmě také spolupráce bezpečnostních složek,“ řekl. Premiér také zopakoval své dřívější vyjádření, že by EU měla zlepšit svou schopnost organizovat společné vojenské operace.

Merkelová v rámci boje proti terorismu vyzdvihla angažmá německých vojáků, kteří z turecké základny Inçirlik průzkumnými a tankovacími letouny podporují letecké operace mezinárodní koalice proti IS. „Armáda v Inçirliku odvádí dobrou práci,“ řekla. Podle ní je dobrá i spolupráce s Tureckem v boji proti teroristům a Merkelová věří, že tato spolupráce bude pokračovat.

Česko chce přitáhnout německé investory

Česko by mělo vytvořit takové prostředí, aby do země přicházeli další němečtí investoři. Velkou výzvu v tomto směru představuje digitalizace průmyslu, řekl Sobotka po jednání s Merkelovou. Česko podle něj usiluje i o užší spolupráci s německým Frauenhoferovým institutem, který podporuje aplikovaný výzkum.

Takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce, kterou přináší digitalizace ekonomiky, představuje podle Sobotky velkou výzvu. „Řada německých firem v České republice podniká v oblasti průmyslu a velkou výzvou pro ně i pro nás je trend digitalizace průmyslu,“ řekl Sobotka.

„My bychom velmi rádi v České republice vytvořili prostředí pro to, aby přicházely i další investice a aby se těmto německým firmám, které u nás zaměstnávají velké množství lidí a investují také do vědy a výzkumu, do budoucna dařilo,“ řekl Sobotka Premiér s německou kancléřkou společně ocenili také výzkumnou a vědeckotechnickou spolupráci obou zemí. „Asi nejdynamičtěji se v našich vztazích rozvíjí oblast vědy a výzkumu. Před námi je řada nových společných projektů. Pro nás je velmi důležitá spolupráce s Frauenhoferovou společností, která je největší institucí na podporu aplikovaného výzkumu v Evropě a tato společnost se představí v polovině letošního října i tady v Praze.“ uvedl Sobotka.

Rozvoj česko-německé vědecké spolupráce se projevil i při návštěvě Merkelové a Sobotky na pražském ČVUT. Zástupci univerzity podepsali dohodu o spolupráci s představiteli Německého výzkumného střediska pro umělou inteligenci (DFKI). Podle mluvčího vlády Martina Ayrera dohoda stanovuje oblasti, ve kterých budou obě strany rozvíjet společný výzkum a vývoj a obsahuje závazek ke sdílení informací.

Během návštěvy ČVUT kancléřka diskutovala se zástupci Akademie věd, průmyslu, odborů i vysokých škol. Setkala se rovněž se svým někdejším učitelem Rudolfem Zahradníkem a zapsala se do pamětní knihy ČVUT.

První návštěva od opětovného uvedení do funkce

Merkelová do ČR přijela poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013, celkově je v Česku potřetí od roku 2005, kdy se ujala kancléřského postu. Její poslední návštěva v Česku se uskutečnila v dubnu 2012.

Po jednání se Sobotkou bude následovat návštěva ČVUT a Pražského hradu, po schůzce se Zemanem uzavře program v Praze slavnostní večeře v Lichtenštejnském paláci.

V době návštěvy si naplánovali shromáždění příznivci i odpůrci Merkelové. Rozděluje je hlavně pohled na názory kancléřky v otázce migrace. Na Dědině poblíž pražského Ruzyňského na kolonu čekali lidé, kteří chtějí političku přivítat a pozdravit, přišli ale i jejich názoroví oponenti. Oba tábory oddělovala autobusová zastávka, policie je občas usměrnila.

Dopoledne vytvořili z papírových krabic symbolickou „němou barikádu“ před Úřadem vlády příznivci strany Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Místy, kde má kancléřka absolvovat jednotlivé části programu, mají také jezdit vozy Strany svobodných občanů s velkoplošnými panely s nápisy „Frau Merkel, kein Diktat sonst Czexit“ (Paní Merkelová, žádný diktát, jinak czexit). Sněmovní Úsvit s Blokem proti islamizaci dopoledne předali Sobotkovi petici proti migračním kvótám.

ČTK
  • 268Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.