25. ledna 2010 21:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovák Gonda promluvil: Výbušninu do Irska prý neměl uvnitř zavazadla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kontrola při odbavování zavazedel na letišti. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontrola při odbavování zavazedel na letišti. Ilustrační foto | foto: Reuters

BRATISLAVA Výbušnina, kterou si po lednovém nevydařeném bezpečnostním cvičení slovenské policie odvezl do Irska slovenský cestující Štefan Gonda, nebyla přímo v jeho batohu, ale byla umístěna na jeho popruzích.

S odvoláním na Gondovo prohlášení to uvedla televize Markíza. Gondu s výbušninou zadržela irská policie, propustila jej ale bez obvinění; Slovensko čelilo kvůli incidentu ostré kritice.

Popradský automechanik Gonda, který se nechtěně dostal do ohniska zájmu médií z celého světa, podle Markízy uvedl, že malý igelitový pytlík měl umístěný v bederní části popruhů batohu. Potvrdil tak vlastně tvrzení slovenské policie, která vždy popírala, že výbušnina byla uložena dovnitř zavazadla. Některá média ale psala, že ji policisté umístili právě tam.

Policie zapomněla po skončení výcviku psů na popradském letišti z Gondova batohu výbušninu opět odstranit. V Irsku pak věc způsobila poplach, Gondu zatkli irští policisté a žádali vysvětlení. V důsledku incidentu přišel o funkci ředitel pohraniční a cizinecké policie Tibor Mako, ministr vnitra Robert Kaliňák nehledě na tlak médií odstoupit odmítl. Opozice se sice pokusí Kaliňáka sesadit v parlamentu, nemá ale na to dost hlasů.

Nevydařené cvičení se dostalo do široké pozornosti světových médií.

Počínání slovenských bezpečnostních sil ostře kritizovali mnozí odborníci a analytici. Vysvětlení od Slovenska požaduje i Evropská unie.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz