9. října 2017 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovák z Indie není ani terorista, ani muslim, tvrdí policie o útočníkovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Automobil slovenské policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobil slovenské policie. | foto: wikimedia.org/E499.3056

BRATISLAVA Slovák původem z Indie, který čelí obvinění, že o uplynulém víkendu v centru Bratislavy vraždil nožem, není muslim a nijak nepřipomínal teroristu. Novinářům to dnes řekl policejní prezident Tibor Gašpar. Vyjadřoval se tak k případu, který na sociálních sítích vyvolal vášně proti přistěhovalcům. Teroristický motiv činu policie opakovaně vyloučila.

„Takové informace, které se vyměňovaly na sociálních sítích, že jde o islamistu, že je to nelegální migrant, případně že se s ním vede azylové řízení, se nezakládají na pravdě. Se stoprocentní jistotou lze tvrdit, že jde o křesťana,“ uvedl Gašpar. Právě v reakci na spekulace o případu na sociálních sítích a v některých médiích poskytla policie podrobné informace o tragédii a podezřelém.

Útoku nožem, který nepřežil sedmatřicetiletý Bratislavan a třiatřicetiletý Ukrajinec utrpěl poranění, předcházela v noci na sobotu slovní potyčka. Podle Gašpara byl útočník v době skutku opilý, policie mu naměřila 1,1 promile. Policisté ho zadrželi do hodiny po spáchaném činu i díky záznamům z bezpečnostních kamer.

Kriminalisté se podle Gašpara při vyšetřování zaměřují spíše na možnost, že šlo o zkratové jednání pod vlivem alkoholu. „Chci vyloučit, že jde o nějaký teroristický útok. Takové útoky mají typické prvky, které zde zcela chybějí. Nepředpokládáme, že bychom se měli ubírat tímto směrem,“ řekl Gašpar. Dodal, že Slovensko lze považovat za bezpečnou v zemi, ve které se kriminalita v uplynulých letech snižovala.

Obviněný muž v roce 2004 uzavřel v Indii sňatek se Slovenkou, o čtyři roky později se přestěhoval na Slovensko. Slovenské občanství získal před dvěma lety, v zemi pod Tatrami pracoval v IT firmě jako projektový manažer. Na Slovensku dosud trestně stíhán nebyl.

Útočník byl obviněn z vraždy, za kterou mu v případě prokázání viny hrozí až 20 let vězení. Policie neuvedla, zda se k činu přiznal, obviněný během výpovědi nastínil svou verzi incidentu.

ČTK
  • 6Diskuse