2. prosince 2008 20:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovákům došla eura, během jediného dne

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 60Diskuse
O startovací balíčky euromincí je na Slovensku enormní zájem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O startovací balíčky euromincí je na Slovensku enormní zájem | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA Jako zpátky v socialismu si museli připadat Slováci, kteří se včera pokoušeli sehnat „startovní eurobalíčky“ s novými slovenskými euromincemi. Ve většině bank a poboček pošty se jim dostalo odpovědi: „Nemáme a mít nebudeme.“ A tam, kde ještě nějaké balíčky s pětačtyřiceti euromincemi v celkové hodnotě 500 slovenských korun měli, zavedli přídělový systém.

Slovenské euromince, platné až od ledna, se přitom začaly prodávat teprve v pondělí. „Vzhledem k mimořádně vysokému zájmu o koupi startovacích balíčků ve velkých množstvích se Národní banka Slovenska rozhodla omezit jejich prodej ve svých pracovištích na deset kusů balíčků na osobu,“ uvedla včera mluvčí banky Jana Kováčová.

V jiných peněžních ústavech byli ještě tvrdší. V pobočkách Slovenské spořitelny včera doprodali poslední stovky balíčků, které jim zbyly po pondělním masovém nájezdu „eurochtivých“ Slováků. „Plánujeme ještě doplnění počtu balíčků v polovině prosince o zhruba deset tisíc kusů, na jednu pobočku však bude vycházet jen několik desítek. Po dodání dalších startovacích balíčků omezíme jejich počet na osobu,“ uvedl pro server Sme.sk mluvčí banky Štefan Frimmer.

Většina bank omezila počet balíčků s eury na tři pro klienta banky a na jeden, pokud zákazník neměl v bance založený účet.
Slovenská pošta, největší prodejce nových euromincí, žádná omezení nepřijala. Podle mluvčího Juraje Danielse totiž pošta už stejně žádné balíčky s eury nemá.

Důvody nedostatku a nákupní „eurohorečky“ spočívají v podivném rozhodnutí Národní banky Slovenska připravit pouhých 1,2 milionu startovních balíčků s novými slovenskými euromincemi. Z tohoto důvodu bylo už předem jasné, že při pěti milionech občanů Slovenské republiky se na velkou část z nich euromince nedostanou.

Navíc to vypadá, že místo praktického účelu se balíčky s euromincemi staly pro mnoho nakupujících vítanými upomínkovými předměty, předvánočními dárky a zřejmě i předmětem spekulací. Tomu ostatně odpovídá i přiznání mluvčí Národní banky Slovenska Jany Kováčové, citované agenturou SITA, podle níž byl zaznamenán velký zájem o koupi balíčků v počtu stovek i tisícovek kusů.

Jak národní banka, tak sdělovací prostředky se snaží uklidnit vášně, protože z praktického hlediska není třeba balíček se slovenskými eury vůbec vlastnit, protože po přechodu Slovenska na euro půjde po prvním lednu ještě šestnáct dní platit i slovenskými korunami.
Banky ostatně nabízejí zákazníkům prodej „obyčejných eur“, která jsou narozdíl od slovenských euromincí platná už teď a ne až po Novém roce. Jenže neslovenská eura dnes nikdo nechce, všichni chtějí ta nová, s Bratislavským hradem nebo dvojkřížem. „Více balíčků již není možné vyrobit,“ uvedla pro server Aktualne.sk vedoucí pracovnice národní banky Milena Kořenová. Už včera tak „slovenské euro“ nasadilo vysoký kurz. Na internetu se startovní balíček euromincí v hodnotě 500 slovenských korun prodával už za osm set.

  • 60Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz