Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kotlebovci chtějí referendum o vystoupení Slovenska z EU. Začínají sbírat podpisy

Evropa

  13:18aktualizováno  17:14
BRATISLAVA - Krajně pravicová slovenská parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko oznámila, že začne se sběrem podpisů za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie. LSNS tak učinila v reakci na výsledek čtvrtečního hlasování voličů v Británii, kteří se vyslovili za odchod země z EU a jejichž rozhodnutí LSNS uvítala. Podle průzkumů veřejného mínění většina Slováků členství země v EU podporuje.

Velká Británie se rozhodla pro odchod z Evropské unie. foto: ČTK

„Naše strana začne od příštího pondělí se sběrem podpisů pod petici za vyhlášení referenda o vystoupení Slovenské republiky z Evropské unie,“ řekl předseda LSNS Marian Kotleba ve videonahrávce, kterou strana zveřejnila na svém webu.

Pro platnost referenda je podle slovenské ústavy nezbytné, aby se jej zúčastnila více než polovina oprávněných voličů. Právě na této podmínce ztroskotala až na jednu výjimku, a to referendum o vstupu Slovenska do EU, všechna dosavadní lidová hlasování. Naposledy se tak stalo loni v referendu o ochraně tradiční rodiny.

Pro vypsání referenda musejí organizátoři petice shromáždit na pětimilionovém Slovensku 350 000 podpisů.

Světový tisk hodnotí brexit: Evropa potřebuje novou vizi

LSNS již před březnovými parlamentními volbami, ve kterých překvapivě získala až osm procent hlasů a 14 křesel ve 150členné sněmovně, slíbila referendum o odchodu Slovenska z EU. Strana často hovoří o „diktátu Bruselu“ a chce také dosáhnout vystoupení Slovenska z NATO.

Většina obyvatel Slovenska se řadí k zastáncům členství země v EU. Podle posledního průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky agentura Focus zveřejnila u příležitosti konání čtvrtečního referenda v Británii, by se při podobném plebiscitu na Slovensku vyslovilo 62,1 procenta dospělých Slováků pro setrvání země v EU. Opačný názor mělo 22,6 procenta respondentů.

„Proti diktátu Bruselu“

Dohromady stovky lidí se v Bratislavě zúčastnily pochodu a demonstrace "proti diktátu Bruselu a zastavení likvidace Evropy", jakož i souběžného shromáždění odpůrců extremismu. Na demonstraci krajně pravicových hnutí přišlo mnohem méně lidí než loni, byli mezi nimi i demonstranti z Česka.

"Blíží se den, kdy si naši vlast vezmeme zpět do vlastních rukou. Tak jako Britové oslavují červnové datum, tak den, kdy si vezmeme moc do našich rukou, bude dnem naší nezávislosti. Brexit je jen začátek. Evropské unii v takovéto podobě zvoní umíráček," prohlásil před asi 500 lidmi na shromáždění v širším centru Bratislavy předseda občanského sdružení Slovenské hnutí obrody Róbert Švec. Dodal, že Slovensko nepotřebuje více Evropy, ale potřebuje odhodlané vlastence.

Během pochodu pod dohledem policie, který předcházel samotnému shromáždění, příznivci krajní pravice pokřikovali hesla "Slovensko Slovákům" či "Stop diktátu Bruselu". V davu byli i sympatizanti české Dělnické strany sociální spravedlnosti. Na podiu vystoupil také někdejší šéf republikánů Miroslav Sládek, který se v projevu vyslovil "pro sjednocení vlasteneckých sil a pro svržení Bruselu".

Nesouhlas s projevy extremismu přišel na trasu pochodu vyjádřit například sociolog Fedor Gál, který aktivně vystupoval v době sametové revoluce na Slovensku. "Jsem tu za svého otce, který byl zavražděn na konci války během pochodu smrti. Jsem tu za mámu, která mě porodila v Terezíně. Kdybych zde nebyl, styděl bych se," řekl Gál novinářům.

Souběžně s demonstrací příznivců krajní pravice se v centru slovenské metropole uskutečnilo i shromáždění a pochod proti extremismu. Této akce se podle portálu Aktuality.sk zúčastnilo dva až tři tisíce lidí včetně expremiérky Ivety Radičové.

Autor: