8. března 2010 14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenské aktivistky vyčítají Ficovi sexistické vtipy k MDŽ

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Asi dvě desítky žen a několik mužů protestovalo před vládou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asi dvě desítky žen a několik mužů protestovalo před vládou. |

BRATISLAVA Několik členů slovenských občanských sdružení protestovalo před tamním úřadem vlády proti způsobu, jakým nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) oslavila Mezinárodní den žen (MDŽ). Premiérovi Robertu Ficovi vyčítají, že při oslavách on a zástupci jeho strany vyprávěli ponižující a sexistické vtipy.

Nejsilnější vládní strana organizuje oslavy MDŽ už mnoho let. Letos její představitelé v čele s Ficem bavili dámy anekdotami o tchyních a manželském spolužití. Nevyhnuli se ani eroticky laděnému humoru.

Fico například v Banské Bystrici vyprávěl publiku vtip o muži, který se v autobuse tlačí na cestující ženu. Té je to nepříjemné, ale její výhrady zmíněný muž odmítne s tím, že ho vyplácejí euromincemi ve válečcích, které si nese v kapse. Vzpomínal také, že první polibek dostal od matky a že s ní má krásný vztah zřejmě proto, že ho dlouho kojila.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák (Směr-SD) zase přidal vtip o muži, který každou neděli připravuje manželce horší kávu než sobě. Žena to zjistí, když jednou kávy omylem vymění. Ministr zdravotnictví Richard Raši (Směr-SD) přirovnal talkshow k návštěvě tchyně.

Občanské sdružení Možnost volby na výroky reagovalo otevřeným dopisem, ve kterém vyzvali premiéra, aby se za dehonestující a sexistické vtipy omluvil.

"Růžemi nám ústa nezavřete"
"Myslíme, že 8. březen je dnem, kdy se má oslavovat boj za lidská práva žen. Nemyslíme si, že se to může oslavovat sexistickými vtipy, které urážejí ženy a které jim ubližují," řekla novinářům Adriana Mesochoritisová z občanského sdružení.

Před sídlem vlády se sešly asi tři desítky kritiků. Někteří položili k budově růže, které takto manifestačně Ficovi vrátili. Právě růže totiž zástupci Směru-SD rozdávali v uplynulých dnech ženám u příležitosti dnešního MDŽ.

Podle Mesochoritisové Slovensko neplní závazky v oblasti lidských práv žen.Ty například nadále vydělávají o jednu čtvrtinu méně než muži.

Fico protest komentovat nechtěl. Prohlásil, že současná vláda nepřijala žádnou legislativu, která by zhoršovala postavení žen nebo zaváděla nerovnost mezi muži a ženami.

Najdete na Lidovky.cz