Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Slovenskem otřásá odposlechový skandál jménem Gorila

Slovensko-cest

  11:44
BRATISLAVA - Jeden z mých slovenských přátel, komentátor deníku Sme Lukáš Fila, to nazval „nerozbaleným vánočním dárkem“. Spis se jménem Gorila však více než dáreček připomíná pořádně velkou dopisní bombu.
Slovenská policie (ilustrační foto)

Slovenská policie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Bombu nacpanou politickým semtexem, která může rozmetat celou současnou slovenskou scénu. A to způsobem podobným Polsku v roce 2004 nebo ještě horším.

Podstatou záznamu je, že slovenskou politiku a všechny velké privatizace a státní zakázky ovládaly(jí) na Slovensku kapitálové skupiny (hlavně jedna), které autor nebude jmenovat, protože podnikají i v Česku, mají hodně ostré lokty a hned žalují. A navíc si je každý může domyslet, respektive ve zveřejněném spise přečíst.

Spis Gorila, něco, co by mělo zajímat i Prahu

Spis Gorila

Pokud jde o záznam odposlechů, tak o nich platí, co věta, to perla, respektive podnět na trestní oznámení a pár let v base. Na údajných záznamech, údajně pořízených Slovenskou informační službou, především šéf nejmocnější kapitálové skupiny pohazuje miliardovými obchody, mnohamilionovými provizemi, téměř úkoluje nejvyšší představitele státu. Prostě vládne Slovensku.

Úplně nejzajímavější na celém sáhodlouhém záznamu je, jak po volbách v roce 2006 bez problémů komunikuje o kšeftech se státem i novým šéfem státu, levicovým premiérem Robertem Ficem. A to přesto, že předtím úkoloval předchozí kabinet Mikuláše Dzurindy, především ministra hospodářství Jirka Malchárka z dnes už skoro zapomenuté strany ANO.

Slovenský politolog a novinář Jaroslav Daniška na základě četby tohoto politického TNT vznáší dokonce otázku, zda ještě slovenský stát patří občanům, nebo ho už vlastní kapitálové skupiny. „Tento stát nepatří ale ani těm nejbohatším podnikatelům. Ať je třeba jejich majetek velký, jako majetek Penty a J&T dohromady,“ píše optimisticky Daniška.

Možná se to pozná podle toho, co se bude dít s odposlechy. Už dvakrát bylo jejich vyšetřování prokuraturou zastaveno. Lidé, kteří jsou na nich citovaní, tvrdí, že jde o výmysly a manipulace. Mohou mít pravdu. Slovenská policie však ve středu znovu otevřela vyšetřování. „Medializované dokumenty obsahují mnohé skutkové otázky, které se dají poměrně lehce potvrdit nebo vyvrátit,“ uvedl k tomu mluvčí ministerstva spravedlnosti Gábor Grendel.

O slovenské vyšetřování by se ale mělo zajímat i české ministerstvo vnitra. Pánové, o nichž je tam řeč, mohou totiž své slovenské metody používat i tady v ČR.

Autor: