Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Slovensko bere hosty polskému Zakopanému

Česko

VARŠAVA Podnikatelé v metropoli polských Tater Zakopaném si stěžují, že k nim letos v zimě přijelo méně turistů než loni. Místní úřady připouštějí, že pro milovníky zimních sportů je zajímavější slovenský Poprad.

„Odhadujeme, že letos v zimě k nám přijelo o pětinu turistů méně než v loňském roce,“ řekla v televizi TVN24 Ewa Matuszewská, mluvčí radnice v Zakopaném. Podle šéfa propagační kanceláře Zakopaného Andrzeje Kaweckého mohou být výsledky ještě horší, hovoří až o třetinovém úbytku turistů.

„Mám poloviční obrat, vůbec nepřicházejí Rusové, turisté nás opustili,“ postěžovala si jedna z prodavaček místní speciality, sýru oscypek.

Místo bohatých návštěvníků ze zemí na východ od polské hranice do Zakopaného nyní přijíždí poměrně hodně Britů. Stalo se to díky tomu, že do Krakova, odkud do Tater není daleko, létají nízkonákladové aerolinky. „Ještě před dvěma lety mezi mými klienty převažovali bohatí Ukrajinci a ruská střední třída,“ uvedla v televizi TVN24 dvaadvacetiletá Silvia, která si na živobytí vydělává jako prostitutka. „Teď nejčastěji obsluhuji opilé Brity – studenty a instalatéry.“

Výhodou slovenského Popradu je dobré spojení. Proti Zakopanému mu do karet hraje to, že se do něj dá doletět z kromě dalších evropských měst přímo také z Varšavy. Cesta z polského hlavního města do Zakopaného trvá řadu hodin, v sezoně se na silnicích navíc tvoří dlouhé zácpy. Na Slovensko turisty táhnou hlavně lepší podmínky pro lyžování, říká Ján Bošnovič, šéf polské pobočky Slovenské agentury cestovního ruchu. Zakopané je podle něj městem, kam se lidé jezdí hlavně projít a přespat. Také Matuszewská uznává, že Slovensko má lyžařům více co nabídnout – je tam více sjezdovek a na různých úrovních. V Tatrách byl po značnou část letošní zimy nedostatek sněhu, na čemž Zakopané také hodně tratilo. Na Kasprowém Wierchu, odkud vedou ty nejatraktivnější trasy, se totiž nedají a ani nesmějí používat sněhová děla.

Provozovatelé sjezdovek v Zakopaném se ale snaží se svými kolegy ze slovenské strany hor spolupracovat a svým zákazníkům program zpestřit. Dvakrát týdně vozí autobus lyžaře ze Zakopaného na sjezdovky na Slovensko. Za cestu, jednodenní permanentku, oběd a pojištění zaplatí 149 zlotých (asi 983 korun).

Zakopané podle Matuszewské nad slovenskými středisky „vyhrává“ v nabídce pro nelyžující turisty. „Máme folklor a lepší restaurace,“ tvrdí.

Zakopanské úřady chtějí, aby se z města stalo luxusní středisko, součástí těchto plánů je i nápad postavit letiště, na kterém by mohly přistávat soukromé vrtulníky. „Na turistovi, který vypije jedno pivo, sní párek v rohlíku a vyjede přenocovat za město, nám nezáleží,“ tvrdí Matuszewská. Vůči tomuto přístupu ale je skeptický ředitel Institutu turistiky Krzysztof Lopaciäski. „V povědomí Poláků Zakopané luxusním místem je. Ale nepřitáhne Evropany, kteří vydělávají kolem milionu eur ročně,“ řekl.

Do Zakopaného se letos v zimě podle odhadů městského úřadu vydalo 2,5 milionu až tři miliony turistů. Ročně ho navštíví okolo 12 milionů lidí, nejvíce jich přijíždí v srpnu.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...