Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Slovensko prosí české lékaře. Pomůžou vojáci?

Svět

  11:14aktualizováno  16:18
PRAHA/BRATISLAVA - Slovensko požádalo české lékaře, aby nastoupili na místa slovenských kolegů, kterým ve středu vyprší dvouměsíční výpovědní lhůta. České ministerstvo předalo žádost 11 fakultním nemocnicím, které řídí.

Slovenská premiérka Iveta Radičová a ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik. foto: ČTK

Volné lékaře ale české nemocnice k dispozici nemají, odchody by totiž narušily jejich provoz. Odbory podle lídra úspěšné české akce Děkujeme, odcházíme Martina Engela vyzvou české lékaře, aby do slovenských nemocnic jako stávkokazi nechodili.

"Vyzvali jsme dnes české lékaře, aby zůstali solidární se slovenskými kolegy ve výpovědích a nereagovali na pobídky zastoupit je ve slovenských nemocnicích. Za požadavky slovenských nemocničních lékařů na spravedlivé hodnocení plně stojíme," řekl Engel, který slovenským kolegům při organizaci protestů radí.

Anketa

Měli by čeští lékaři pomoct Slovákům?

Ano. I když jich je nedostatek, Slovensko je teď na tom ještě hůř 1177
Ne. Podepsalo by se to na provozu našich nemocnic 88
V žádném případě, stali by se stávkokazy 474

Odboráři podle něj postupují stejně solidárně jako slovenští kolegové v době českých protestů. V době českých protestů vydaly slovenské odbory k tamním lékařům podobnou výzvu, jakou k českým lékařům vydal Lékařský odborový klub.

Slovenská vláda podle odborářů něj brání lékařům využít ústavního práva na výpověď. Vážnou situaci tak vyhrocuje a oddaluje řešení, přitom vláda, ne lékaři, nese odpovědnost za zajištění péče, uvádí se v jejich prohlášení.

Pomůžou čeští vojáci?

Ministr zdravotnictví Leoš Heger řekl České televizi, že Slovensku by v případě potřeby mohli pomoci čeští vojenští lékaři. Svému slovenskému protějšku Ivanu Uhliarkovi napsal dopis, ve sice neslibuje pomoc, ale jeho kroky podporuje.

Dopis ministra Hegera na Slovensko

V Česku není dost lékařů

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Vlastimila Sršně slovenskou žádost nemocnicím rozeslalo, nikoho prý ale nutit k odchodu na Slovensko nebude, uvedl deník Blesk.

ČTĚTE VÍCE:

Šéfka Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová řekla, že v oborech anesteziologie, neonatologie a chirurgie, kde hrozí na Slovensku největší výpadky, má i Česko málo lidí.

"Možná nějaký chirurg, kdyby chtěl, což zatím vypadá, že žádný nechce," řekla k situaci plzeňské nemocnice. I kdyby ale chirurgové na Slovensko šli, bez anesteziologů operovat stejně nemohou, dodala.

Krizová situace

Slovenská vláda po vyhlášení nouzového stavu může v 16 nejvíce ohrožených nemocnicích povolat do služeb i odcházející doktory.

Ze 7000 lékařů jich výpovědi dalo 2000, část je už stáhla, v úterý trvalo na výpovědi 1600 doktorů.

Některá zdravotnická zařízení už ohlásila, že pracovní povinnost zdravotníkům nařídí, další čekají na to, zda doktoři od protestu ustoupí.

"Předložili jsme žádost přednostům a primářům, zatím nemáme odpověď," řekl ke slovenské výzvě ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.

V žádaných oborech lékaře uvolnit nemůže.

Pražská Fakultní nemocnice Bulovka podle ředitele Petra Zajíce výzvu řeší. Ředitel napsal ministerstvu, že by milerád vyhověl, ale zřejmě to nebude možné. Bulovka byla na jaře hodně zasažena odchody lékařů v akci Děkujeme, odcházíme a ředitel je rád, že nyní se mu podařilo situaci stabilizovat.

"Můžeme se lékařů zeptat, ale vzhledem k zajištění provozu naší nemocnice nepředpokládám nějakou výraznou pomoc," řekl Zajíc.

"My na žádost ministerstva odpovíme negativně, protože v těchto třech oborech na tom nejsme zrovna úplně dobře," řekl ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové profesor Roman Prymula. Nemocnici chybějí zejména neonatologové a anesteziologové.

"Pokud by lékař z těchto oborů přišel, že chce na Slovensko jít, jednoznačně by to u nás narušilo provoz. Dotyčný by musel zvažovat, jestli chce přejít na nové pracoviště na Slovensku, nebo zůstat tady," shrnul ředitel.

Nemocnice zatím fungují

Většina slovenských nemocnic funguje podle ministra zdravotnictví Ivana Uhliarika navzdory výpovědím asi 1600 lékařů v běžném režimu.

"Nejkritičtější situace je v Liptovském Mikuláši. Lékaři tam nenastoupili, ačkoliv nemocnice funguje v nouzovém režimu," řekl novinářům Uhliarik.

Krizový štáb vyslal do nemocnice lékaře z nedalekého Ružomberoku a část pacientů z Liptovského Mikuláše na severu země se přesouvá do jiných zdravotnických zařízení.

Povinné služby

Větší počet doktorů se nedostavil podle médií ani do několika dalších nemocnic. Vedení zdravotnických zařízení proto hledá způsob, jak lékařům doručí rozhodnutí o pracovní povinnosti.

Bratislavská univerzitní nemocnice, která je největším zdravotnickým zařízením v zemi, kvůli výpovědím lékařů pozastavila výkon zákroků, jež nesouvisí s akutními případy.

Mluvčí zařízení Danica Lehocká informovala, že povinné služby nemocnice uložila všem lékařům, kteří výpověď dosud nestáhli. Podobně postupuje i dalších 15 z necelé stovky nemocnic, které vláda zahrnula do nouzového stavu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!