22. února 2017 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Slovenský provokatér Viktor Frešo v Praze představuje svůj mongoloidní pop-art

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Viktor Frešo NOW. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Frešo NOW. | foto: DSC Gallery

PRAHA Autor legendárního Pičuse Viktor Frešo (1974), který ve svém díle s podtónem lehkosti, humoru, ironie a hry poměrně agresivně vyjadřuje pohrdání výtvarnou scénou a jejím fungováním, v progresivní pražské síni vystavuje podruhé.

Frešo láká na sérii autorských „mongoloidních“ hlav v rozličných formách a provedeních. Od expresivní malby na skle, přes skleněnou kouli s neony, vyexponovanou Gebuľku, až po stylizovanou Boženku s ornamenty (2016). „Pop art je moc seriózní. Je to uzavřená věc. A já se cítím být jemně mongoloidní, takže tohle je mongoloidní pop art,“ uvažuje výtvarník. Druhou sérií děl, která budou v DSC Gallery k vidění, je řada vertikálních nefunkčních objektů, založených na mechanickém vrstvení technologických prvků, high-tech fragmentů a kabelů, napíchnutých na jednu jehlici.

Viktor Frešo NOW.
Viktor Frešo NOW.

To, že specifický humor Viktora Freša a jeho originální umělecké přístupy přesahují hranice Česka a Slovenska dokládá to, že má jako jeden z mála současným umělců kromě DSC Gallery i několik zahraničních zastupujících galerií, například v Holandsku, USA, Kanadě. Tyto galerie pořádají jeho výstavy a vozí ho pravidelně na veletrhy s uměním. Jeho usazení v mezinárodním dění a mezi umělci, o které je zájem na mezinárodní scéně potvrzuje jeho neustálá přítomnost na různých veletrzích včetně těch nejlepších v Miami, NY nebo Basileji,“ připomíná galeristka Olga Trčková.

VIKTOR FREŠO NOW

Galerie DSC, Dlouhá 5, Praha 1

Trvání výstavy: 2. 2. - 7. 3. 2017

Kurátor: Vlado Beskid

Lidovky.cz
  • 1Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na Lidovky.cz