13. září 2010 13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenský Rom zemřel v sanitce, posádka tělo vyložila před domem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
V sanitce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V sanitce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KOŠICE Zdravotníci na košickém sídlišti Luník, obývaném převážně romským obyvatelstvem, přivezli zpět a vyložili u schodů v domě 53letého muže, který jim zemřel v sanitce.

Roma Júlia G. převáželi do nemocnice, když ale svůj boj o život prohrál, vrátili se a tělo v igelitu složili ke schodům u vstupu do domu. Na případ upozornila slovenská média, rodina mrtvého chce podat trestní oznámení.

Manželka zesnulého:

Vyhodili ho před dům přikrytého v igelitu jako psa!


Rodina k muži zavolala sanitku již v sobotu. "Když ho ráno odnášeli z bytu na nosítkách, ještě žil. Sanitka ho však za několik hodin přivezla zpátky už mrtvého a vyhodili ho na zem přikrytého igelitem jako psa! Jsem zděšená a šokovaná," citoval deník Nový čas manželku zesnulého. Vdova Nataša G. zůstala sama s 12 dětmi. Nemá práci ani peníze na pohřeb. Přiznala, že její muž měl problémy se srdcem, ledvinami a plícemi a den před smrtí byl v nemocnici. "Píchli mu nějakou injekci, načež začal kašlat a jeho stav se do rána velmi zhoršil," dodává vdova.

Postup záchranářů ze společnosti Falck Záchranná byl podle regionálního deníku Korzár nestandardní. Primářka operačního střediska záchranné zdravotní služby v Bratislavě Ingrid Takáčová listu řekla, že povinností posádky bylo odvézt tělo do nejbližšího zdravotnického zařízení k ohledání.

Magdaléna Magdová, mluvčí společnosti Falck Záchranná, ale deníku řekla, že žádné předpisy nebyly porušeny. Záchranáři podle ní nejprve začali s resuscitací muže, později postupovali podle pokynů krajského operačního střediska a lékaře posádky rychlé pomoci jiného poskytovatele záchranné zdravotní služby. Jak dlouho zůstalo tělo muže ležet na ulici, média neupřesnila.

Většinu obyvatel nechvalně známého, zdevastovaného sídliště Luník IX tvoří Romové. Na sídlišti žije přibližně 5000 lidí. Podle loňských údajů jeho obyvatelé dlužili za nájemné a energie dohromady asi miliardu slovenských korun (823 milionů Kč).

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz