5. listopadu 2010 10:37, aktualizováno  12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenští policisté týrali malé Romy. A všechno si nahrávali

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Záběry z videa, na kterém policisté přinutili romské děti fackovat se navzájem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběry z videa, na kterém policisté přinutili romské děti fackovat se navzájem | foto: Reprofoto

KOŠICE/PRAHA V Košicích začal soud s desítkou bývalých policistů, kteří přinutili romské děti fackovat se navzájem, zastrašovali je psy a všechno si to nahrávali na mobilní telefony.

Policisté, devět mužů a jedna žena, jsou obviněni ze zneužívání pravomocí veřejného činitele a čtyři z nich ještě z vydírání. Hrozí jim čtyři až deset let vězení. U soudu všichni prohlásili, že jsou nevinní a odmítli vypovídat. Jejich advokáti chtějí postavit obhajobu na tom, že podle zákona nezákonné nafilmování někoho nemůže být bráno jako důkaz.

Loni v březnu slovenští strážci zákona přinutili šestici Romů z nechvalně známého košického sídliště Luník IX  ve věku od 10 do 16 let, aby si vysvlékli šaty. Přitom na ně kdosi křičí, ať si pospíší, protože ten, kdo se svleče jako poslední, "bude potrestán", píše deník Sme na svých webových stránkách.

Jeden chlapec se svlečením spodního prádla váhá. "Svlékni si všechno!" řve hlas. Když si chtěli chlapci zakrýt přirození, policisté jim přikázali dát ruce za hlavu. Kamera, která scénu natáčí, udělá detail genitálií a zabere pohled jednoho z chlapců na trýznitele. Jsou jimi košičtí policisté na své stanici.

Další zábery ukazují, že chlapci se museli za povzbuzování policistů navzájem fackovat a dávat si pusy. Také na děti pouštěli psy, kteří některé z nich pokousali. Jedno z dětí muselo policistovi olízat boty a dalšímu chlapci strážník držel u hlavy pistoli a ptal se ho, zdali chce zastřelit. Videa pak rozesílali dalším lidem.

Obvinění policisté přicházejí k soudu.

Videa do redakce Sme poslala osoba, jejíž synovec je jedním z policistů.
Policisté děti na stanici přivedli jako podezřelé z loupežného přepadení starší ženy. Na místo, kde k loupeži došlo, dorazila hlídka, jež našla na zemi ležet zraněnou důchodkyni. Šestice pachatelů ji vytrhla z ruky kabelku.

Deník Sme scény přirovnal k mučení iráckých vězňů americkými strážci ve věznici Abú Ghrajb.

Slovenská policie v minulosti čelila kritice za více údajně nepřiměřených zákroků vůči Romům. Policisty, kteří v roce 2001 týráním způsobili smrt Roma Karola Sendreie, loni potrestal nejvyšší soud vězením. Letos v červenci policie odmítla odpovědnost za smrt šestačtyřicetiletého Roma z počátku května, k níž měla podle příbuzných oběti a některých médií přispět použitím nepřiměřeného množství slzného plynu.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz