Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko

‚Šmejdi‘ zamířili k lékařům. Žádají od nich i desetitisíce za přístup k e-receptu, který je zdarma

Lékař (ilustrační foto).

Lékař (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Původní zpráva
PRAHA - Ústav pro kontrolu léčiv odráží útok neznámých podvodníků, kteří se jeho jménem snaží od lékařů a lékárníků vymámit několikatisícové částky. Kromě toho se chtějí dostat i k osobním údajům. Při tom lékařům fiktivně nabízí připojení k systému elektronických receptů. Lékový ústav podal již trestní oznámení, podle zjištění redakce ale plánuje i další kroky namířené proti podvodníkům.
  5:00

Podvodné praktiky „šmejdů“ v lékařském prostředí fungují na jednoduché bázi. Podvodník či skupina podvodníků se vydává za pracovníky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). 

Osobní údaje i poplatek

Telefonicky následně kontaktují potenciální zájemce mezi lékaři a lékárníky o přístup k Centrálnímu úložišti elektronických receptů. Jménem lékového ústavu pak vyžadují, aby jim sdělili osobní údaje. Zájemce navíc informují o poplatku ve výši několika tisíc korun za vyřízení žádosti i za samotné připojení k systému. Částka přitom dosahuje v některých případech až desetitisíce korun.

Zbytečnost za půl miliardy, která nám nepomůže, stěžují si lékaři na e-recepty

„Zejména prostřednictvím call centra eReceptu se na nás obrátily již desítky lékařů a lékárníků s tím, že dostaly nabídku na zapojení do systému eRecept za úplatu, a to od někoho, kdo se přímo vydával za SÚKL, nebo tvrdil, že je SÚKL k této činnosti pověřený. Několik stížností jsme obdrželi i písemně,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí instituce Lucie Přinesdomová.

Proti uvedeným praktikám se ovšem lékový ústav důrazně ohrazuje. Podal kvůli tomu trestní oznámení a zvažuje i další kroky. Ty ale nechtějí jeho zástupci momentálně komentovat.

„Rádi bychom upozornili na to, že SÚKL provádí zapojování jednotlivých subjektů do systému zcela samostatně a zdarma a žádnou společnost si pro tuto činnost nenajímá, ani nikoho k těmto úkonům nepověřil. Všem lékařům a lékárníkům doporučujeme, aby pro podání žádosti využili postup a formulář, který je dostupných na webových stránkách www.epreskripce.cz,“ sdělila dále mluvčí.

Přehlcené linky

Lékový ústav kromě tohoto problému řeší také zahlcení vlastního telefonického centra, které vede k tomu, že volající musejí vyčkat delší dobu, než se na ně dostane řada.

„Je to dáno zejména tím, že mnoho lékařů a částečně i lékárníků zapojení do systému eRecept dlouhodobě odkládalo. Nyní se tedy velká část z nich snaží dovolat a zjišťuje možnosti ohledně získání přístupových údajů. Je však třeba říci, že call centrum má sloužit zejména k řešení složitějších technických situací, se kterými si lékař či lékárník nedokáže sám poradit,“ popisuje problémy mluvčí Přinesdomová. 

Základní informace, na které se přitom lékaři a lékarníci ptají, jsou popsány na webových stránkách www.epreskripce.cz včetně všech potřebných formulářů. „Řada lékařů a lékárníků nám však již řekla, že tyto informace odmítá číst a že je naší povinností jim je sdělit po telefonu,“ sdělila Přinesdomová.

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Státní ústav pro kontrolu léčiv (zkráceně také SÚKL) je správní úřad České republiky podřízen Ministerstvu zdravotnictví a organizační složka státu. Úkolem ústavu je dohlížet na to, aby se v České republice používaly pouze jakostní, bezpečné a účinné léky, jakož i funkční a bezpečné zdravotnické pomůcky respektive prostředky zdravotní techniky.

Elektronický recept budou lékaři povinně vydávat od nového roku. Ještě před jeho zavedením se ale hojně objevuje kritika. Nenabídne totiž nic navíc oproti tomu klasickému, papírovému. Jde tedy vlastně jen o administrativní zátěž, která navíc přinese řadu problémů. Alespoň v tomto duchu si stěžují představitelé lékařské a lékarnické komory. Hlasitý odpor dává najevo i Sdružení praktických lékařů. 

Systém měl přitom přinést zásadní zjednodušení a zlepšení - například dovolit lékaři nahlížet do lékového záznamu pacienta a vidět jaké léky mu předepisují jiní lékaři. Výhodou mělo být také zamezení duplicitám v předepisování léků a možnost kontroly, zda si pacient lék vyzvedl. Měly se také vymýtit falešné recepty. Argumenty mluvily i o menší finanční zátěži a větší bezpečnosti.

Lékaři a lékárníci zastoupení svými komorami ale povinné elektronické recepty, které mají být vydávány od roku 2018, v aktuální podobě odmítají. Podle nich má plánovaný systém spoustu nedokonalostí, které doktorům ztíží práci a nepřinese žádné výhody v praxi. Nevznikne totiž pacientův „lékařský účet“, což by zdravotníci považovali za žádoucí. Lékaři tak neuvidí, jaké léky pacient bere, nebudou ani vědět, zda nepředepisují lék, který může být v kombinaci s jiným užívaným lékem škodlivý.

Organizace lékařů jsou proti

Představitelé tří profesních organizací – České lékařské komory, České lékarnické komory a Sdružení praktických lékařů dávají už delší dobu hlasitě najevo svůj nesouhlas s novinkou. Nevadí jim elektronizace jako taková, ale současná podoba systému elektronických receptů. 

Podle ministerstva zdravotnictví je ovšem změna nevyhnutelná. „Neochota jednotlivců využívat moderní technologie a učit se nové věci nemůže stát v cestě elektronizaci zdravotnictví. Schovávání této neochoty za tvrzení o nepraktičnosti a pomalosti systému nelze akceptovat,“ řekla již dříve serveru Lidovky.cz mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

Také zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv podle svého vyjádření vidí v tomto systému přínos pro české zdravotnictví. „Elektronický recept bude možno zaslat e-mailem nebo prostřednictvím SMS. U dlouhodobých terapií je toto ideální cestou jak řešit návštěvu lékaře ‚jen pro recept‘. Se souhlasem pacienta bude mít lékař i lékárník přístup do přehledu léků, které byly pacientovi vydány. Toto dokonale zamezí nežádoucím interakcím a jejich nákladnému pozdějšímu řešení,“ uvedl SÚKL v oficiálním vyjádření.