Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Smír s minulostí NDR? Ještě ne

Česko

Německo po aféře Kurras - Na úřad spravující záznamy Stasi míří kritika. Otazníky totiž zůstávají

říká o dopadech případu Kurras Hans Altendorf, jeden z šéfů úřadu spravujícího spisy tajné služby Stasi

* LN Jak s krátkým časovým odstupem hodnotíte zjištění, že policista Karl-Heinz Kurras, který v roce 1967 v Západním Berlíně zastřelil studenta Benna Ohnesorga, byl ve skutečnosti spolupracovníkem východoněmecké státní bezpečnosti Stasi? Bylo pro vás překvapivé, že tato informace vyplula na povrch?

V tomto případě to bylo skutečně překvapivé. Svazky jsou neustále přístupné, nikdo se ale během let na Kurrase neptal. Zřejmě nikdo nepočítal s tím, že by Kurras mohl být spolupracovníkem Stasi.

* LN Můžete popsat, jak byly vlastně svazky o Kurrasovi nalezené?

Jednalo se o vědecký projekt, který se zabýval tím, jak ministerstvo pro státní bezpečnost utajovalo smrtelné případy na vnitroněmeckých hranicích. Na základě rešerše naše badatelka narazila také na případ, který ukázal spojitost s neoficiálním spolupracovníkem Stasi. Toto zjištění bylo odhaleno, i když přímo nesouviselo s tématem projektu. Neoficiálním spolupracovníkem byl Kurras.

* LN Jednalo se tedy o náhodu?

Ano a ne. Ano z toho důvodu, že se ještě žádný odborník nebo historik na Kurrase neptal. Složky se totiž vztahovaly přímo k jeho osobě. Někdo by tedy musel přijít s otázkou, zda byl Kurras skutečně bývalým spolupracovníkem ministerstva pro státní bezpečnost, nebo jaké bylo napojení Stasi na západoněmeckou policii. Tato myšlenka ale nikoho nenapadla. Protože ale Kurrasovy složky byly nalezené v souvislosti se systematickým výzkumem, tak se o žádnou náhodu nejednalo.

* LN Kurras se sám přiznal, že se Stasi spolupracoval. Je podle vás důležité veřejnosti ukazovat, že archivní záznamy stále obsahují i živé osoby? Jinak řečeno, že se ani dnes nejedná pouze o zašlou minulost...

Složky přesvědčivě dokázaly, že Kurras byl neoficiálním spolupracovníkem Stasi. Ochota dřívějších spolupracovníků Stasi mluvit o své minulosti je ale velmi rozdílná. Většinou se tito bývalí spolupracovníci rozhovoru o své minulosti brání.

* LN Domníváte se, že je možné očekávat další překvapivá zjištění? Jak velkou část záznamů Stasi je třeba ještě prostudovat?

Ještě je stále velké množství neprostudovaných složek. V budoucnosti se jistě znovu objeví další nálezy. Vposledních letech registrujeme mnoho tisíc badatelských žádostí, které se zabývají záležitostmi NDR a státní bezpečnosti.

* LN Jak rozsáhlé jsou vlastně materiály Stasi?

Celkem existuje 158 kilometrů písemností, z toho je sto dvanáct kilometrů papírových a dalších patnáct a půl tisíce pytlů s ústřižky. Navíc je v evidenci také milion čtyři sta tisíc zvláštních informačních nosičů, jako jsou filmy, videa nebo fotky.

* LN Myslíte si, že Německo bude muset kvůli případu Kurras přehodnotit výklad svých dějin?

Na otázku, zda přepsat některé části dějin, bychom z pozice úřadu neměli odpovídat. To by měli učinit historikové. Jako úřad si udržujeme odstup. My jsme pouze ti, kdo z pozůstalosti poskytují informace. Nehodnotíme je ale z historicko politického hlediska.

* LN Německo se nicméně muselo naučit žít s břemenem nacistické minulosti. Pomohla tato zkušenost v procesu usmiřování se s minulostí NDR?

Německo bylo zkušené v zacházení s dědictvím národního socialismu. To také velmi rychle po roce 1989 vedlo k otevření záznamů bývalé státní bezpečnosti a ke zpracování dějin.

* LN Vyrovnala se tedy podle vás německá veřejnost s minulostí NDR? Nerozdělují stále východní a západní část země bariéry...

Myslím si, že od začátku devadesátých let se role státní bezpečnosti NDR stala v německé veřejnosti důležitým tématem. Samozřejmě se stále více zpracovává v nových spolkových zemích. Což také není náhoda, protože zde se nacházela hlavní oblast zájmu Stasi. Proto byla v posledních letech společenská debata v západním Německu méně silná než v nových spolkových zemích. Celkově se ale německá veřejnost s tímto tématem nesmířila. Současná debata napovídá, že panuje stále velký zájem o zpracování toho, jaký vliv státní bezpečnost vykonávala.

* LN Mají v současnosti Němci potuchu o tom, jak Stasi fungovala, nebo to již zapomněli?

Existuje k tomu hodně informací a i díky našemu úřadu se o tom mnoho publikovalo. Především u mladé generace jsou ale znalosti z části děsivě omezené. Proto se pokoušíme ve spolupráci s kulturními a vzdělávacími institucemi na spolkové i zemské úrovni dále rozšiřovat informace o NDR i o úloze státní bezpečnosti.

* LN Je možné říci, že je váš úřad kvůli své činnosti pod politickým tlakem?

Tato věc je samozřejmě politickým tématem, ale nikdy se nevyskytl žádný politický tlak.

* LN Ani v Kurrasově případě?

Ne, ani v této věci, i když tento případ měl politický význam. Pracujeme ale přísně na základě zákonných podkladů. Mimo úřad se ale rozproudila silná politická debata.

***

Dědictví po Stasi

Úřad spolkové zmocněnkyně spravuje v Berlíně i na dalších místech Německa spisy bývalé tajné služby NDR. Od roku 2000 tuto funkci vykonává Marianne Birthlerová. Z titulu ředitele se však na vedení podílí i vystudovaný právník Hans Altendorf (na snímku). Celkem v úřadu pracuje více než 1700 lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!