18. prosince 2009 10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smlouva o odzbrojení mezi USA a Ruskem se začíná 'rýsovat'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ruský prezident D. medveděv a jeho americký protějšk B. Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident D. medveděv a jeho americký protějšk B. Obama |

MOSKVA Američtí a ruští vyjednávači se dohodli na obrysech nové dohody o jaderném odzbrojení, v brzké době by mělo následovat oficiální prohlášení. Dnes to oznámila agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje ruské tiskové agentury Interfax.

Moskva prý počítá s vyřešením zbývajících bodů nové dohody s USA ve velmi brzké době, možná v řádu hodin.

"Počítáme s vyřešením všech zbývajících otázek ve velmi krátké době, možná v několika hodinách," prohlásil mluvčí ruského ministerstva zahraničí Andrej Nastěrenko.

Zároveň podle Reuters odmítl potvrdit zprávu Interfaxu, podle které jeden nejmenovaný ruský diplomat prohlásil, že "ustanovení nové dohody START jsou dohodnuta."

Kdy bude smlouva podepsána, zatím není jasné. Bílý dům usiluje o to, aby se tak stalo do konce letošního roku. Ruské zdroje, na které se odvolává Interfax, naznačují termín podpisu leden příštího roku.

Podle neoficiálních zpráv o smlouvě chtějí jednat prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv na okraj světové konference o ovzduší, která dnes končí v Kodani. Zde by podle jistého vysokého amerického diplomata mohli prezidenti v zásadě dosáhnout dohody, kterou by vyjednávači dokončili v několika následujících dnech, uvedla agentura Reuters.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek řekl, že stále zbývá dost práce. Rovněž obvinil americkou delegaci na jednání v Ženevě, že polevila v úsilí dosáhnout dohody. Rozhovory v Ženevě mají skončit do Vánoc a poté pokračovat v lednu.

Tento nový dokument nahradí dohodu o omezení jaderných strategických zbraní START 1 z roku 1991, jejíž platnost vypršela 5. prosince. Podle odzbrojovací dohody by měly obě země snížit do sedmi let počet jaderných hlavic na 1500 až 1675 kusů.

ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!