Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

‚Smrt rebelii.‘ Po protivládních akcích vyšli v Íránu do ulic stoupenci režimu

Svět

  19:39aktualizováno  31. prosince 7:54
TEHERÁN - Desetitisíce příznivců íránské vlády v sobotu vyšly do ulic při každoroční připomínce ukončení povolebních nepokojů z roku 2009. Jejich manifestace následovala po dvou dnech protestů, při kterých se lidé bouřili proti zdražování a zahraniční politice islámské republiky.

Početný dav se sešel i v téměř třímilionovém Mašhadu, kde ve čtvrtek protivládní protesty začaly, uvedla agentura AFP. foto: ČTK

Na západě země při zásahu policie zahynuli nejméně dva lidé, uvedla agentura AP. Proti politice Teheránu se protestovalo také před jeho ambasádami v Paříži a Berlíně. Ministr vnitra vyzval Íránce, aby se zdrželi účasti na shromážděních, která jsou podle něj nelegální.

Ministr vnitra Abdolrezá Ráhmání-Fazlí vyzval Íránce, aby se zdrželi účasti na shromážděních, která jsou podle něj nelegální.

Íránské ministerstvo vnitra v neděli varovalo demonstranty, že zakročí proti šíření strachu, násilí a teroru. Informovala o tom agentura AFP. Íránská média mezitím spekulují, že režim odpojí v zemi populární sociální síť telegram, kterou účastníci protestů využívají.

V západoíránském městě Dorúd při zásahu bezpečnostních složek zahynuli dva protestující. Agentury již v noci informovaly, že zřejmě podlehli střelným zraněním. Tisková kancelář Mehr dnes úmrtí dvojice demonstrantů potvrdila s odvoláním na bezpečnostní úřady. Ty příčinu smrti nesdělily, uvedly ale, že sobotní nelegální shromáždění přerostlo v násilnosti.

Protesty v okolí univerzity.

„Ti, kteří poškozují veřejný majetek, narušují pořádek a porušují zákony, musí počítat, že budou za své jednání pohnáni k odpovědnosti,“ uvedlo dnes ministerstvo vnitra.

Sobotní akce byly svolány už před několika týdny u příležitosti výročí konce nepokojů, které zasáhly Írán po znovuzvolení tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v roce 2009. Státní televize uvedla, že akce byly nahlášeny na více než tisícovce míst. Volební výsledek před osmi lety následovala vlna opozičních demonstrací, které pak vyvolaly shromáždění stoupenců konzervativního lídra.

Sobotní akce byly svolány už před několika týdny u příležitosti výročí konce...
Desetitisíce příznivců íránské vlády v sobotu vyšly do ulic při každoroční...

V odkaze na tehdejší iniciativu opozice byly k vidění transparenty s heslem „Smrt rebelii“. Účastníci mávali státními vlajkami a nesli fotografie íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. V Teheránu podle agentury AP na provládní akci dorazilo na 4000 lidí. Na rozdíl od předchozích protestních shromáždění ale dostávají sobotní akce ve zpravodajství státních médií mnoho prostoru.

Ojedinělé a zároveň nepovolené protivládní protesty označované za největší svého druhu právě od roku 2009 začaly jako projev nespokojenosti s ekonomickou situací v Íránu. Přerostly však do obecnější kritiky vlády prezidenta Hasana Rúháního, jehož někteří demonstranti označili za diktátora, jiní zase upozorňovali na nákladné zahraniční iniciativy země v Libanonu, Sýrii či Iráku. Nejméně dva protestujícíc byli iránskými bezpečnostními složkami možná postřeleni, informuje agentura Reuters s odkazemna zatím neověřené video, které se obejvilo na sociálních sítích.

Zatčeny desítky demonstrantů

V Mašhadu zatkla policie přes 50 demonstrantů, další protestující údajně skončili ve vazbě, když byly protesty v Teheránu rozehnány. Postup íránských úřadů následně odsoudil Washington, podle něhož by íránská vláda měla respektovat práva občanů.

„Žádáme obyvatele, aby se neúčastnili nelegálních shromáždění. Pořádkové síly a soudní moc se je dosud pokoušely řešit tak, aby nedocházelo k problémům,“ řekl v sobotu ministr Ráhmání-Fazlí. Přesto se objevily zprávy o nových protivládních protestech.

Představitelé vlády viní z vyvolání protestů „antirevolucionáře“ a propagandu zahraničních agentů. Uvedli, že s demonstranty bude naloženo razantně, nicméně přiznávají, že v zemi je nyní skutečná a velmi rozšířená nespokojenost, napsal zpravodajský server BBC. V Íránu letos vystoupila míra nezaměstnanosti na 12,4 procent, roční míra inflace je momentálně na osmi procentech. Některé potravinářské výrobky jsou nedostatkové, což vede ke zdražování.

Autor: