8. července 2014 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Expert: Smrt vojáků misi neovlivní. Snad převáží zdravý rozum

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Český voják při přesunu terénem v Afghánistánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český voják při přesunu terénem v Afghánistánu. | foto: MAFRA

PRAHA Omezit kvůli úmrtí čtyř vojáků ze základny v Bagrámu výjezdy mimo základnu by bylo v důsledku nevýhodné, míní vojenský analytik a poradce ministra obrany František Šulc. Úkoly vojáků se proto podle něj nezmění. „Nedávalo by to smysl,“ řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz  Ovlivní podle vás úterní tragédie českou misi v Afghánistánu? Změní její průběh či priority do budoucna?
Podle mě se v podstatě nezmění nic. Z vojenského hlediska je to vcelku jasné. Teď se dokončuje mandát pro zahraniční operace na roky 2015 a 2016 s výhledem na 2017, který by měl v září zamířit do parlamentu. To znamená, že je tu dlouhodobý plán naší účasti, a nepředpokládám, že by jakýmkoli způsobem byly tyto plány ovlivněny, protože naše účast je součástí celkového koaličního úsilí.

K TÉMATU:

Lidovky.cz  Pro odpůrce vojenských operací české armády to ale bude cenný argument. Očekáváte politický populismus?
Samozřejmě, může to přilít do ohně různým politickým debatám, ale doufám, že dojdou k závěru, že nemá smysl ty plány jakkoli měnit, protože bude docházet ke snižování stavu tak jako tak. Asi budou vystupovat někteří a říkat, že tam nemáme co dělat, ať se čeští vojáci stáhnou a tak dále, ale doufám, že převáží zdravý rozum.

Lidovky.cz  Jaké úkoly teď mají před sebou čeští vojáci v Bagrámu, co je jejich hlavní náplní práce?
Zajišťují zejména bezpečnost základny v Bagrámu. Jsou za ni zodpovědní a zajišťují i bezpečnost v okolí asi do 15 kilometrů. Takže hlídkují v okolí a prohledávají místa, kde se mohou zdržovat povstalci. Četl jsem, že právě i ve chvíli sebevražedného útoku měli zjišťovat místa možných odpalů na základnu.

Lidovky.cz  Je po takovýchto incidentech zvykem nějak zpřísňovat pravidla, například výjezdů ze základny?
Těžko říct, to záleží na situaci a na posouzení velitele a vyššího velení. Ale upřímně řečeno, nepředpokládal bych to. Ani tato událost nemůže zastavit činnost, kterou mají dělat. To znamená ochranu základny. Navíc si myslím, že zarazit výjezdy a nedělat nic, by mohlo být kontraproduktivní. Samozřejmě přijdou na řadu nějaká opatření, psychologové a kaplani budou s vojáky mluvit, stejně jako velitel. Ale nemyslím si, že změní úkoly, nedávalo by to smysl.

Lidovky.cz  Ostatně americký list Wall Street Journal napsal, že terčem měli být američtí vojáci. Ne Češi, takže asi to nejde vnímat tak, že by měli Talibanci namířeno přímo na české vojáky...
Ani já si nemyslím, že to byl útok na české vojáky. Oni to nerozlišují, jestli se tam namotají Češi nebo někdo jiný. To není o národnosti.

Ministr Stropnický navštíví příbuzné vojáků

Martin Stropnický (ANO), ministr obrany

  • Ministr na podvečerním briefingu vyjádřil podporu vojákům, kteří v afghánské misi pokračují. Uvedl, že udělá vše pro to, aby je v blízké době navštívil. Podle Stropnického kvůli tragédii svolal premiér Sobotka na středečních 09:00 schůzku, které by se kromě ministra obrany měl zúčastnit také náčelník generálního štábu Petr Pavel. Záležitostí se pak bude hned v úvodu svého jednání zabývat kabinet.
  • Stropnický už během dne nařídil stáhnout v areálu ministerstva vlajky na půl žerdi. Staženy byly vlajky také v chrudimských kasárnách, odkud pocházeli tři zabití vojáci.

Norman Eisen, americký velvyslanec v ČR

  • "Spojené státy stojí v tuto těžkou chvíli při svých českých přátelích a spojencích a také při těch, kteří s našimi afghánskými partnery pracují bok po boku na společném cíli, kterým je suverénní, stabilní, bezpečný a demokratický Afghánistán."

Jan Hamáček (ČSSD), předseda sněmovny

  • "Vojáci, kteří padli při plnění bojových povinností, si zaslouží nejvyšší úctu a obdiv za své hrdinství. Přestože je tato událost velmi tragická, Česká republika bude pevně stát na straně svobody a demokracie a bude tyto hodnoty také bránit.“

Vojtěch Filip, šéf KSČM

  • Zdůraznil, že jeho strana je proti zahraničním misím, "ve kterých velmi často obětují životy čeští vojáci".

DALŠÍ REAKCE ČTĚTE ZDE.

Najdete na Lidovky.cz