Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Smutek hodila za hlavu jen Slavia

Po vyřazení z předkola Ligy mistrů zabral v lize jen mistr, Sparta selhala a v Příbrami znovu remizovala

PŘÍBRAM/PRAHA Je to normální psychologický jev. Čím víc se něco nedaří, tím větší skepsi propadáte.

Vyprávět by o tom mohli fotbalisté Sparty a Slavie. V minulém týdnu přišli o Ligu mistrů a po nečekaném vyřazení měli jen čtyři dny, aby zapomněli na zklamání.

Podařilo se to jen mistrovské Slavii. Její rival si sice v Příbrami připsal první letošní ligový gól, jenže třetí remíze v řadě nezabránil. Naopak, nechybělo málo a sparťané odjeli na Letnou poraženi.

Když se těsně před koncem zápasu řítil Daniel Huňa na osamoceného gólmana Jaromíra Blažka, zatrnulo i největším optimistům ve sparťanském kotli.

Příbramský kanonýr svou pověst tentokrát nepotvrdil, i tak ale letenští odcházeli ze hřiště plni vzteku. „Je to tragédie,“ láteřil třeba gólman Jaromír Blažek.

Zhluboka oddechnout si naopak mohli slávisté. Po selhání se Šeriffem Tiraspol konečně zabrali a v Edenu si lehce poradili s Bohemians Praha 3:1.

Za to, že se po trapasu s moldavským trpaslíkem nepropadli do ještě větší skepse, mohou děkovat zejména Zdeňku Šenkeříkovi, který se postaral o všechny góly.

„Pro nás bylo po Tiraspolu nejdůležitější jakékoliv vítězství,“ přiznal upřímně kouč Slavie Karel Jarolím. „Snad nás tahle výhra odrazí zpátky na vítěznou vlnu a k atraktivnímu fotbalu, který jsme minulou sezonu předváděli,“ dodal obránce Matej Krajčík.

Slavii pomohly změny v sestavě Právě on byl jedním z nových hráčů ve slávistické sestavě. Kromě něj se na hřišti nově objevil právě i Šenkeřík, Tijani Belaid nebo Ladislav Volešák.

A změny Slavii prospěly. Do svého soupeře se pustila odhodlaně a už po třech minutách vedla. Soupeř sice za stavu 2:0 snížil, ale Šenkeřík znovu zajistil slávistům klid.

Ostuda s Tirasposlem byla částečně odčiněna. „První vítězství v lize je po tom, co jsme prožili, nesmírně důležité,“ ulevilo se Jarolímovi. Ulevit si naopak nemůže Sparta. Letenští sice zůstávají v nejvyšší soutěži neporaženi, jenže do smíchu jim rozhodně není.

Tři zápasy, žádné vítězství a jeden jediný vstřelený gól. Sečteno a podtrženo, Sparta je zase v krizi. Neproměňuje vyložené šance a obrana jí bez zraněného stopera Tomáše Řepky nefunguje.

V Příbrami bylo navíc znát, jak těžce Letenští vstřebávají vyřazení z 3. předkola Ligy mistrů s řeckým Panathinaikosem. „Není to vstup do sezony, jaký jsme očekávali. Vyřazení z Ligy mistrů nás zaskočilo. Převažují negativní dojmy,“ připustil kouč Martin Hašek, který zaskakoval za Jozefa Chovance. Hlavní trenér totiž odjel do Slovinka pozorovat dalšího pohárového soupeře Sparty.

Sami hráči však kategoricky odmítali, že by neúspěch v prestižní evropské soutěži měl na sobotní výkon nějaký vliv. „To s tím nemá nic společného. Když jedeme do Příbrami, tak nemůžeme počítat s tím, že budeme mít deset gólovek. Máme čtyři a musíme je proměnit,“ odvětil naštvaně kapitán Patrik Berger.

Spartu zase zachraňoval Kadlec Zakončování je tradiční bolístkou Sparty. A stejně jako na konci minulé sezony, i teď vzal střeleckou zodpovědnost na své kopačky fotbalový „zajíček“ Václav Kadlec.

Před koncem prvního poločasu prodloužil mladý útočník pas Bergera a zkušeně přeloboval vybíhajícího brankáře domácích Krbečka. Byl to první gól Sparty po 221 minutách ligového půstu. „Nevím, co vlastně chceme uhrát, když někteří naši kanonýři nedokopnou ani k bráně a góly střílí sedmnáctiletý kluk,“ nebral si servítky Blažek.

Do tempa se záhy dostala Příbram a brzy došla vyrovnání. „Místo abychom zvýšili náskok, tak opakovaně přichází šance soupeře,“ přemítal Hašek. Času na přemýšlení, jak oživit formu Sparty, bude mít teď dost. „Čeká nás dlouhý týden. Vyhodnotíme si to. Ve většině zápasů byl herní dojem slušný,“ dodal sparťanský kouč.

1. FK Příbram 1 Sparta Praha 1

Branky: 68. Cafú - 41. Kadlec. Rozhodčí: Franěk - Zlámal, Košec. ŽK: J. Štochl -Wilfried, Kušnír, Jirouš. Diváci: 7156. Poločas: 0:1.

Příbram: Krbeček - Plašil, Müller, J. Štochl, Nohýnek (57. Cafú) - Klesa, Dort (46. Pleško), Tarczal, Šmejkal (71. Pilík) -Rodrigues - Huňa. Sparta: Blažek - Kušnír, Hoheneder, Hubník, Pamič - Vacek, Hušek (77. Střeštík), Berger, Kalouda - Kadlec (85. Prudnikov), Wilfried (71. Jirouš).

Slavia Praha 3 Bohemians Praha 1

Branky: 3., 27. a 73. Šenkeřík - 63. Očovan. Rozhodčí: Kocourek - Čecháček, Lakomý. ČK: 86. Turtenwald (Bohemians Praha). ŽK: Vlček, Šenkeřík, Volešák, Krajčík, Naumov - Turtenwald, Lencevič, Dittrich. Diváci: 9 485. Poločas: 2:0. Slavia: Hanuš - Krajčík, Suchý, Vomáčka, Hubáček - Belaid, Volešák, Ragued, J. Černý (65. Vasiljevič) - Vlček (80. Janda), Šenkeřík (86. Naumov). Bohemians Praha: Pižanowski - Macháček, Obermajer, Turtenwald, Mach (46. Demeter) - Dittrich, Lencevič, Fenyk (59. Dobeš), Heidenreich (61. Podaný) -Wakui, Očovan.