Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V Turecku odsoudili údajné pučisty, exšéf armády dostal doživotí

Svět

  13:23aktualizováno  14:23
ANKARA - Turecký soud odsoudil desítky lidí obžalovaných z pokusu o svržení vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Prominentní účastník procesu - bývalý náčelník generálního štábu armády Ilker Basbug - je mezi těmi, kteří dostali doživotí.

Před vězením, kde drží obžalované, se sešli lidé s vlajkami. foto: ČTK

Informovala o tom turecká média. V takzvaném případě Ergenekon stanulo před soudem celkem 275 lidí včetně někdejších špiček armády, politiků, novinářů a právníků.

Soudce začal číst verdikty po poledni SELČ a kvůli množství obžalovaných zatím neskončil. Různě dlouhé tresty dostaly desítky obžalovaných, nejméně 21 lidí bylo zproštěno viny. Potrestáni byli i někdejší vysocí představitelé armády: kromě Basbuga dostal doživotí například rovněž generál ve výslužbě Veli Küçük. Doživotní trest by si měl odsloužit také novinář a spisovatel Tuncay Özkan, předseda malé levicové Strany pracujících (IP) Dogu Perinçek dostal trest 117 let vězení. Rozsudky nejsou pravomocné. Prokuratura žádala doživotní tresty pro celkem 64 obžalovaných.

ČTĚTE TAKÉ:

Sedmdesátiletý Basbug, který je penzionovaným generálem, turecké armádě velel v letech 2008-2010. I když vyšetřování údajného puče začalo v roce 2007, Basbug byl zatčen až loni. Svou vinu stejně jako ostatní obžalovaní odmítá a hodlá se odvolat.

Rozuzlení případu napjatě sleduje celé Turecko, neboť rozhodnutí soudu je považováno za signál, kdo má nyní navrch v mocenském souboji mezi zastánci sekulárního státu a islamisty. Kauza Ergenekon je totiž v zemi chápána jako součást zápasu o vliv mezi Erdoganovou vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP), která vznikla ze zrušené proislámské strany, a někdejším sekulárním vedením země, v němž měla hlavní slovo armáda.

Věznice v Silivri nedaleko Istanbulu, kde se nachází provizorní soudní síň, je v obležení policistů. V celém okolí platí zpřísněná bezpečnostní opatření, přístupové silnice jsou uzavřené zátarasy s ostnatým drátem. Veřejnost nemá do soudní síně přístup. Poblíž věznice se však sešla skupina demonstrantů, kteří chtěli odsouzené podpořit. Policie proti nim použila slzný plyn.

Autoři: ,