Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Sněmovna podpořila zvýšení příspěvku na péči o nejtěžší postižené o 6000 korun

Česko

  13:59
PRAHA - Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším zdravotním postižením se zřejmě od příštího roku zvýší. Sněmovna v pátek v prvním kole podpořila senátní novelu, podle níž by se měl o 6000 korun na 19 200 korun zvýšit měsíční příspěvek na péči o osoby zcela závislé na cizí pomoci. Pro byli i poslanci ANO, přestože vláda Andreje Babiše (ANO) novelu odmítla na popud ministerstva financí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

Poslanci většiny stran by chtěli novelou o sociálních službách navýšit také příspěvek na domácí péči o osoby s těžkým postižením. Například Piráti už navrhli, aby se tento příspěvek zvýšil z 9900 na 11 000 korun. Lidovci by chtěli jeho navýšení o 3000 až 4000 korun. Zvýšení příspěvku doporučila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), takovou změnu podle ní připravuje její úřad.

Lidí se zdravotním postižením přibývá, zájem Čechů o rehabilitaci vzrůstá

Polepšit by si podle řady poslanců měli také pečující příbuzní, někteří včetně předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury navrhovali i zlepšení podmínek hospicové péče. Návrhy budou moci uplatnit ve sněmovních výborech sociálním a zdravotním, které na projednání dostaly 30 dnů místo obvyklých 60 dnů.

Měsíční příspěvek na péči o osoby zcela závislé na cizí pomoci, které nejsou v ústavech, by se podle senátního návrhu zvýšil ze současných 13 200 korun na 19 200 korun. Týkal by se asi 25 000 lidí, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko a nejsou schopni zvládat základní životní potřeby, uvedla senátorka ČSSD Emilie Třísková.

Za poskytnutí terénních sociálních služeb nyní lidé platí 130 korun za hodinu. Ze stávajícího příspěvku tak zaplatí tři a čtvrt hodiny péče denně. Jeho navýšení by jim umožnilo využít o půldruhé hodiny více, uvedla senátorka. Rozpočtový dopad senátoři vyčíslili na 1,8 miliardy korun ročně. Právě tím zdůvodnilo své odmítavé stanovisko ministerstvo financí.

Zástupci ČSSD i KDU-ČSL upozorňovali na to, že senátní návrh vychází z novely bývalé vlády, v níž bylo ANO členem a která v závěru funkčního období bývalé Sněmovny zůstala neprojednána.

Přijetí novely a zvýšení příspěvku přišla ráno k sídlu Sněmovny podpořit s transparenty desítka lidí, včetně vozíčkářů. Poukazovali mimo jiné na to, že i lidé s těžkým postižením mohou v některých případech studovat a pracovat, a neměli by být finančními důvody nuceni trávit život v ústavech.

Autor: