17. prosince 2008 10:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna debatuje o poplatcích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 151Diskuse

PRAHA Poslanci začali jednat o rušení poplatků ve zdravotnictví. Opozice by ráda od placení u lékaře osvobodila děti do 18 let, starobní důchodce a lidi s příjmem pod dvojnásobkem životního minima. Koalice má o úpravách poplatků jiné představy.

Občanským demokratům se nepodařilo zabránit konání dnešní mimořádné schůze sněmovny, která se koná na popud ČSSD. Schůze by se totiž nekonala, pokud by sněmovna neschválila její program.

Vládní strany neměly dost hlasů. Proti programu se postavilo 95 přítomných poslanců, potřeba bylo 99. Pro se vyslovili sociální demokraté, komunisti, dvě zelené rebelky Olga Zubová a Věra Jakubková a lidovec Ludvík Hovorka.

Část lidoveckých zákonodárců se zdržela, zelení nehlasovali. Na úpravách pravidel placení u lékaře se dohodla i koalice, a to už v létě. Podle dohody měly přestat poplatky hradit děti do šesti let a dětem do 15 let se měl snížit ochranný limit na výdaje z 5000 na 3000 korun. Lidovci chtějí nyní osvobodit od hrazení děti do 18 let a seniory nad 75 let.

Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová řekla, že lidovci chtějí podat k záměru ČSSD vlastní návrh změn. Také šéf zelených Martin Bursík uvedl, že stejný plán má i jeho strana.

Lidovci v úterý přišli s požadavkem na osvobození dětí do 18 let a starých lidí nad 75 let od placení poplatků. Za recept navrhli platit pouze 20 korun, místo nynějších 30 za každou položku. Do pětitisícového stropu by podle nich měly být započítávány všechny poplatky, tedy i za hospitalizaci, pohotovost a lázně. Podle všeho ale z některých svých požadavků nakonec ustoupí.

Návrh opoziční ČSSD jde ještě dál. Poplatky by podle ní neměli platit mladí do 18 let, starobní důchodci a lidé s příjmem pod dvojnásobkem životního minima. Koaliční strany se v létě dohodly na tom, že by od placení měly být osvobozeny děti do šesti let a dětem do 15 let by se měl snížit limit z 5000 na 3000 korun.

Novou plnoprávnou členkou sněmovny se stala Irena Kočí (ČSSD), v úvodu schůze dolní komory složila poslanecký slib. Nastoupila po bývalém sociálním demokratovi Michalu Pohankovi, který se mandátu minulý čtvrtek vzdal.

Lidovky.cz, ČTK
  • 151Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.