Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sněmovna schválila asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou. Padala ostrá slova

Česko

  9:11
PRAHA - Sněmovna schválila v noci na pátek po mnohaměsíčních průtazích asociační dohodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Dohodu kritizovali v několikahodinové debatě poslanci opoziční KSČM. Senát přitom podpořil dohodu bez větších diskusí už loni v prosinci. Poslední krok, samotná ratifikace, nyní bude na prezidentovi Miloši Zemanovi.

Jednání sněmovny. foto: MAFRA - Petr Topič

Sociální demokrat Jaroslav Foldyna neprosadil doprovodné usnesení, v němž měli poslanci uvést, že Ukrajina se začne přibližovat k EU až potom, co prosadí dalekosáhlé ekonomické a politické reformy. Návrh taky poukazoval na nutnost „omezení vlivu zkorumpovaných oligarchů s jejich soukromými armádami“ a utlumení projevů extrémního nacionalismu. Psalo se v něm dále o decentralizaci země při zachování celistvosti a svrchovanosti. Pro návrh hlasovala jen ČSSD a předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Slovní přestřelky a zdržování

Debatu provázely ostré slovní přestřelky i o nacismu a komunismu nebo o někdejším kontroverzním ukrajinském politikovi Stepanu Banderovi. Komunisté mluvili o polofašistickém režimu na Ukrajině. Zvolili i zdržovací taktiku, když si dvakrát vzali přestávku na jednání klubu a neúspěšně navrhovali rozhodování o smlouvě odročit. Představitelé koalice i pravicové opozice naopak zdůrazňovali potřebu schválení dohody, pomůže podle nich stabilizaci Ukrajiny.

Výsledky hlasování

Souhlas s ratifikací vyjádřilo 107 ze 138 přítomných poslanců. Proti bylo 29 komunistických poslanců.

Česká republika patří ke čtyřem posledním státům evropské osmadvacítky, které smlouvu dosud neratifikovaly. V této skupině jsou ještě Kypr, Řecko a Belgie.

Dohoda ležela ve Sněmovně déle než rok. Už dřív ji vedle dalších zemí unie ratifikovaly i Evropský a ukrajinský parlament. K principům smlouvy patří úcta k demokratickým zásadám, lidským právům a základním svobodám, zásady svobodného tržního hospodářství a boj proti korupci.

Výroky z noční debaty

Debatu vyostřil komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, podle něhož ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) "dělá, že nic nevidí, a jen papouškuje to, co hlásí Spojené státy americké nebo Evropská unie". "Ať mi klidně někdo řekne, že tam (na Ukrajině) fašouni nejsou a nederou se znovu k moci," prohlásil. Uvedl také, že exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se s dalšími "bijci" s těmito lidmi nechávali fotografovat.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek poté odpůrcům smlouvy vzkázal, že by měli férově přiznat, že smlouvu nechtějí, protože ji nechce ruský prezident Vladimir Putin. "Přestaňte nás školit z demokracie a přestaňte používat zástupné argumenty jenom proto, že závodíte, kdo tomu Putinovi z vás vleze do zadnice dřív a hloubš," prohlásil.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik na to řekl, že komunisté jsou hrdi na to, že nejsou ničí agenti. "Ani Putina ani kohokoli jiného," zdůrazňoval s tím, že se komunisté o své politice nemusí chodit radit na žádné velvyslanectví. "Já se tam nemusím jezdit školit, nemusím nikomu strkat hlavu do zadnice," přisvědčil Ondráček.

Kalousek ocenil, že komunisté zdůrazňovali, že opravdu nejsou ničí agenti. "Myslím si, že byste si za to zasloužili nějaká krycí jména. Kdyby se vám líbilo třeba Bureš, tak upozorňuji, že to už je obsazené. Nebo kdybyste třeba chtěli Falmer, tak to už je taky obsazené," uvedl. Pod uvedenými jmény byli ve svazcích komunistické StB vedeni vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a předseda KSČM Vojtěch Filip.

Proti Kalouskově vystoupení se ohradil Jaroslav Foldyna (ČSSD). "Pan Kalousek je drzej jak vopice. Jak tady někoho nařknete z nějakých agentských mánií. Vy máte takovou drzost tady mluvit tímto způsobem," rozhořčil se. Martin Novotný (ODS) označil výhrady k dohodě za "pozoruhodnou přehlídku propagandistické mašinérie jinak velmi schopných a sofistikovaných propagandistických agentur z východu".

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...