10. prosince 2008 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna se sejde kvůli poplatkům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse

PRAHA Sněmovna se ještě letos mimořádně sejde kvůli rušení poplatků ve zdravotnictví. Na žádost ČSSD svolal schůzi na středu 17. prosince šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). K osvobození vybraných skupin od placení se kloní i lidovci a zelení. Koalice se již před pár měsíci na úpravě poplatků dohodla.

Sociální demokraté navrhují, aby poplatky ve zdravotnictví přestali platit děti do 18 let, starobní důchodci a lidi s příjmem pod dvojnásobkem životního minima. Svůj záměr se snažili dostat do hry už při listopadovém jednání sněmovny, které ale zkrachovalo. Opozice se totiž s koalicí na programu nakonec nedohodla, takže se schůze nekonala.

Za návštěvu u lékaře a položku na receptu se od letoška platí 30 korun. Den v nemocnici vyjde na 60 korun a 90 korun lidé zaplatí  za pohotovost. Pokud ale na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají v roce přes 5000 korun, částku nad tento limit jim zdravotní pojišťovna vrátí.

Za prvních šest letošních měsíců se na poplatcích vybralo přes dvě a půl miliardy korun. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) uvedl, že se podařilo peníze přesměrovat do nákladné a náročné léčby.

Poplatky se ale staly hlavním předvolebním tématem sociálních demokratů v nedávných krajských a senátních volbách, v nichž ČSSD s převahou zvítězila.

Strana rovněž slíbila, že placení v krajských nemocnicích zruší. V některých regionech se dohodla na společné vládě s ODS. Občanští demokraté v regionech tak s odbouráním poplatků, které prosadil ministr zdravotnictví z jejich strany Tomáš Julínek, souhlasí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 8Diskuse