Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sněmovna v patu, pomoci mají schůze navíc

Česko

PRAHA Jednání sněmovny uvázlo na mrtvém bodě. Na probíhající řádné schůzi strávili poslanci dosud nejvíce času při schvalování programu a diskusi nad zákony v prvním čtení.

Obstrukce pravicových poslanců vedly nakonec až ke včerejšímu přerušení řádné schůze. Místo ní čeká členy dolní komory hned čtveřice mimořádných, jednodenních zasedání.

Poslední z nich iniciovala levice hned poté, co poslanci ukončili své rokování. „Je to trochu divné, ale jednací řád takové chování umožňuje. Platíme zkrátka daň za demokracii,“ obhajuje pro LN chování poslanců šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).

ODS taktiku nezmění Zároveň však Vlček přiznává, že pravidla, podle nichž se řídí chod dolní komory, by zasloužila zmodernizovat. „Je třeba řád novelizovat. Dokud však platí, musíme jej ctít. Nelze pošlapávat právo,“ varuje.

Jeho spolustraníci chtějí na zvláštním setkání například prosadit, aby o energetické koncepci země nerozhodovala vláda, jako dosud, ale aby pravomoc přešla na sněmovnu.

Nemají však zaručeno, že se vůbec dostanou k hlasování. Občanští demokraté avizují, že ze své „zdržovací“ taktiky nesleví. Tedy minimálně u návrhů, které podle jejich slov mohou stát ještě více zadlužit.

„Nevidíme důvod, proč bychom na jiném druhu schůze měli měnit svoji strategii,“ potvrdil LN předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Aktuální situace podle něj vypovídá o poměrech, v jakých se sněmovna nachází. „Potvrzuje to, že nemá pozitivně nalezenou většinu, která by pro zemi udělala něco záslužného,“ myslí si Tluchoř.

Pracovníci nevládní organizace eStat spočítali, že provoz sněmovny přijde daňové poplatníky na více než tři miliony korun denně. Jak Vlček, tak Tluchoř však odmítají, že by dolní komora svou nynější nečinností stála občany více peněz.

„Nelze sčítat jablka s hruškami. Platy poslancům běží za každé situace,“ krotí vášně Vlček.

Horní zákon opět na scéně Kdy přijde řada na ještě více než stovku neprojednaných bodů, je zatím nejasné. Může to být v úterý či ve středu po mimořádných schůzích. Nebo se o termínu pokračování, stejně jako o tom, jak se seřadí zbývající návrhy, rozhodne v samostatném hlasování.

Jisté je jen to, že se poslanci znovu sejdou příští úterý. A zabývat se budou třeba možností vrátit mateřskou na loňskou úroveň, na přetřes přijde i debata o údajné korupci při nákupu stíhaček Gripen.

Ve středu jsou pak na pořadu dokonce dvě po sobě jdoucí schůze. Na té druhé se bude hovořit i o novele horního zákona, která odstartovala spor mezi exministrem životního prostředí Martinem Bursíkem a premiérem Janem Fischerem.

Bursík předsedu vlády nařkl, že jeho kabinet podléhá lobbistickým zájmům. „Je jen otázkou času, kdy premiér uzná neúnosnost situace. Možná že se dozvíme ještě nějaké další informace,“ věští Bursík.

***

Obstrukce Jak zablokovat sněmovnu

* Situace v dolní komoře ilustruje pat na politické scéně; pravicoví poslanci blokují jednání sněmovny, mají k tomu hned několik možností. * Můžou zdlouhavě řečnit nad návrhy zákonů či stále žádat o přestávku na poradu klubu.

* Jednat se nesmí, pokud v sále není předseda vlády či vicepremiér. * Další finta: poslanci se nepřihlásí do hlasovacího systému, opět není možné pokračovat v jednání.

* Obstrukce blokovaly sněmovnu například i v červenci 2008; levice se tehdy snažila zabránit přeobsazení klíčových poslaneckých výborů.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.