6. listopadu 2009 13:29, aktualizováno  20:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna vydala poslance Wolfa. Bude stíhán za úvěrový podvod

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 75Diskuse
Nezařazený poslanec Petr Wolf (vlevo) na schůzi Poslanecké sněmovny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezařazený poslanec Petr Wolf (vlevo) na schůzi Poslanecké sněmovny | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna dnes vydala nezařazeného poslance Petra Wolfa (dříve ČSSD) k trestnímu stíhání. Je podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv. Wolf pokládá kauzu za politickou a možná i objednanou. Pro Wolfovo vydání byli vesměs poslanci levice. Dozorující státní zástupce z Krajského státního zastupitelství v Ostravě Dušan Táborský České televizi a TV Nova řekl, že zahájení trestního stíhání předpokládá v průběhu příštího týdne.

Návrh podpořili hlavně zástupci ČSSD a KSČM. Občanští demokraté byli proti, nebo se zdrželi. Z dalších stran zvedli ruku 'pro' jednotlivci.

Poslanci ODS v diskusi upozorňovali podobně jako Wolf na to, že kauza může být politická. Sociální demokraté to zpochybňovali a říkali, že jejich bývalý poslanec by se měl obhájit před soudem.

Wolf dokonce mluvil o politických procesech. "Kauza není trestně právní, není zdůvodnitelná, je politická, je to msta za to, že jsem měl jiné názory a odešel z ČSSD," uvedl.

Msta za volbu Klause?

Wolf by mohl být obviněn v souvislosti s kauzou údajného zneužití milionových státních dotací firmou UT 2002, v níž figuruje. Firma prý získala státní dotace na projekty zkoumání vztahu životního prostředí a ekonomického rozvoje. Výsledná studie má ale podle policie mnohem nižší hodnotu.

Wolf vystoupil z ČSSD loni v červnu. Potom obvinil jejího předsedu Jiřího Paroubka, že se ho snažil při volbě prezidenta republiky počátkem roku vydírat.

Paroubek prý Wolfovi řekl, že když nepodpoří kandidáta Jana Švejnara, zveřejní informace o údajných nesrovnalostech při čerpání dotace v jeho firmě. Paroubek pokus o vydírání popřel.

ČTK, Lidovky.cz
  • 75Diskuse