22. ledna 2014 7:21, aktualizováno  15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sníh a led. Lokální bouře ochromila Prahu 6, stály sypače i autobusy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Dopravní nehoda v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní nehoda v Ústí nad Labem. | foto: ČTK

PRAHA Dopravních nehod způsobených sněžením a ledovkou přibývá, jenom v Ústeckém kraji se jich od rána stalo víc než 10. Počasí komplikuje dopravu i v hlavním městě, Prahu 6 například zasáhla lokální sněhová bouře.

Některé oblasti Prahy řeší problémy s dopravou kvůli čerstvému sněhu. Dopravní podnik (DPP) zrušil několik autobusových linek, místy zpoždění dosahovalo až dvě hodiny, řekl mluvčí Jiří Štábl. Situace se podle něj kolem 10:00 zlepšila a provoz byl postupně v oblastech Prahy 5 a 6 obnovován. Potíže podle původních informací způsobila lokální sněhová bouřka.

Meteorologové však upozorňují, že se o sněhovou bouři nejednalo. "V ranních hodinách přecházela přes západní polovinu Prahy pouze silnější sněhová přeháňka. V lednu nic neobvyklého," uvedl Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Autobusy nabíraly značné zpoždění především v Motole, Dejvicích nebo na Strahově. Nejezdily také například linky 108, 161 nebo 312, dodal Štábl. Tramvajová doprava potíže se sněhem neměla, zpoždění tramvají pouze způsobil řidič na Evropské, který kvůli čerstvému sněhu přehlédl tramvajovou trať a uvázl v kolejišti.

Srážka dvou vozidel v Ústí.

Podle mluvčí Technické správy komunikací Barbory Liškové sníh napadl především v oblasti Vypichu a Petřin, bouře se poté přesunula do Prahy 5. Silničáři do postižených oblastí poslali úklidové vozy. Potíže ale měli s ucpanými ulicemi. Navíc sníh na silnicích namrzal a způsoboval náledí. Po odklizení sněhu budou silničáři podle Liškové pokračovat v preventivním ošetřování vozovek. Dodala, že radary nové lokální bouřky neukazují.

Praha 6 vyhlásila v 06:00 sněhovou pohotovost a do ulic tak nastoupilo přes 500 brigádníků. Začali uklízet a posypávat chodníky. Nejhorší situace prý byla na Petřinách, Dědině a v Břevnově, uvedl místostarosta Prahy 6 Jan Záruba. Radnice očekává odpoledne další sněžení.

Přes deset nehod v Ústeckém kraji

Silničáři v Ústeckém kraji varují před ledovkou, která se tvoří na Děčínsku a části dálnice D8. Hromadná dopravní nehoda komplikuje od dnešního rána provoz v širším centru Ústí nad Labem. V Klíšské ulici havarovalo sedm osobních aut, potvrdila mluvčí ústecké policie Valerie Bartošová.

"Nehoda nemá vážné následky, obešla se bez zranění," řekla Bartošová. Policie odhaduje vyšetřování a odklízení následků asi do 11:00. Příčina zatím není známá, silnice ale byla zřejmě namrzlá, v Ústí nad Labem v době nehody i silně sněžilo. Podle Bartošové se jen na Ústecku stalo od rána deset dopravních nehod.

Další nehody se staly na Mostecku a Lounsku, od osmi hodin přibývá havárií na Litoměřicku. "Od osmi hodin evidujeme pět dopravních nehod. nejvážnější je v obci Lukov u Úštěka, kde se čelně srazil osobní automobil s nákladním," řekla litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Smrtelná nehoda u Nažidel

 U obce Nažidla na Českokrumlovsku havarovala tři osobní auta. Jeden člověk byl usmrcen a jeden zraněn. Na místě zasahují záchranáři. Hasiči vyprošťují havarovaná auta. Sdělila to mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Podle mluvčího policie Milana Bajcury je silnice první třídy zcela uzavřená, na výpadovce do Rakouska se tvoří zhruba pětikilometrové kolony.

Někde prší, všude sněží, tvoří se ledovky

Podobná situace je i v ostatních krajích. Přesto, že vozovky jsou chemicky ošetřovány a silničáři hlásí, že většina silnic je s opatrností průjezdná, nehod způsobených ledovkou i sníženou viditelností přibývá. Špatné počasí mohlo pravděpodobně i za úterní nehodu v Kláštěrci nad Ohří, při níž zemřel 51letý muž a dalších 6 osob včetně dvou dětí bylo zraněno.

Meteorologové ve středu proto znovu varovali před náledím. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí pro celou ČR od 11:00 až do odvolání. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Původně platila výstraha před náledím jen do dnešního rána.

"Vlivem dalšího ochlazování mokrého zemského povrchu se bude na neošetřených komunikacích i nadále tvořit náledí a zmrazky. V poledních hodinách se v polohách pod 300 m nad mořem bude při teplotách nad nulou náledí přechodně rozpouštět," uvedli meteorologové.

Meteorologové upozorňují, že opatrní by měli být na namrzlých komunikacích i chodci, zejména starší nebo méně mobilní lidé.

ČTĚTE K TÉMATU

Lidovky.cz, ČTK
  • 13Diskuse