4. ledna 2010 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sníh komplikuje situaci v Evropě i Asii, v Alpách opět zabíjely laviny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Počasí Soul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počasí Soul. | foto: Reuters

PRAHA Sníh, mráz a náledí komplikovaly i dnes situaci v Evropě a také v Asii. Některá letiště omezila či zastavila provoz. Zimní počasí na mnoha místech ochromilo dopravu. V Alpách zahynulo několik lidí pod lavinou. Se závějemi bojuje Asie. V Jižní Koreji a Číně napadlo nejvíce sněhu za více než poslední půlstoletí a v Indii zima připravila o život nejméně stovku lidí.

V Alpách trvá lavinové nebezpečí. Ve švýcarském kantonu Bern v centrální části země v neděli usmrtily dvě laviny nejméně čtyři osoby, mezi nimi i jednoho záchranáře. Tři těžce zraněné osoby byly převezeny do nemocnice.

Další tři lyžaři dnes ještě byli nezvěstní. Jiná nedělní lavina v blízkosti hranice Švýcarska s Francií a Itálií pohřbila dva lyžaře.

Počasí Soul.

Sněžilo také v Rakousku. V Salcbursku za posledních pár dní připadlo půl metru sněhu. V horách jsou mnohé silnice kvůli počasí uzavřeny. Teprve v příštích dnech prý ale Rakušany čeká "ta pravá zima".

Sněžení se nevyhnulo ani Itálii, takže i návštěvníkům jihoitalské Neapole se dnes naskytl neobvyklý pohled na zasněžený vrcholek sopky Vesuv. Sněžilo také na severu Itálie v Benátkách či Terstu; v Bologni nadílka zapříčinila dopravní problémy. V zimovisku Cortina d'Ampezzo dnes naměřili patnáctistupňový mráz.

Sníh komplikuje situaci na letištích
Led a silné sněžení zkomplikovaly situaci mimo jiné na mnohých německých letištích. V Dortmundu v neděli sjelo letadlo ze zledovatělé rozjezdové dráhy, až po několika hodinách se podařilo provoz obnovit. Uklidnění po nedělním zrušení 48 letů zaznamenalo i frankfurtské letiště.

Počasí Peking.

Mrazy panují také v Polsku. V Bialystoku na východě země rtuť teploměru klesla ke 25 stupňům pod bodem mrazu, u země bylo dokonce minus 31 stupňů Celsia. Jde o rekord této zimy. Problémy ráno měly autobusy veřejné dopravy, zamrzalo jim palivo.

Více čtěte:

Na polské silnice vyjelo celkově méně aut, protože řadě řidičů se nepodařilo nastartovat. Dvacetistupňové mrazy by v okolí Bialystoku mohly být i v noci na úterý, pak se má podle meteorologů mírně oteplit. Do posledního místa se opět zaplnily útulky pro lidi bez domova.

Na rozmary počasí doplatil ve Francii i ministr kultury Frédéric Mitterrand, který v noci na dnešek dostal v Paříži havaroval na mopedu kvůli zledovatělé vozovce. Dvaašedesátiletý synovec bývalého prezidenta Francoise Mitterranda si lehce poranil rameno.

Počasí New York.

Nejsilnější sněžení v Asii od roku 1937
V Asii nejsilnější sněžení od počátku oficiálních meteorologických měření v roce 1937 postihlo Soul i další části Jižní Koreje. V desetimilionové jihokorejské metropoli napadlo dnes 28,5 centimetrů sněhu. Přívaly sněhu ochromily dopravu. Hlavní soulské letiště rušilo lety, další mezinárodní letiště pak odbavovala spoje s velikým zpožděním.

Úřady v čínské metropoli Pekingu a sousedním městě Tchien-ťin dnes kvůli sněhové kalamitě, zledovatělým vozovkám a mrazu uzavřely více než 3500 škol. Jeden prázdninový den navíc tak potěšil více než 2,2 milionu školáků.

Počasí Peking.

Místní úřady vyzvaly tisícovky občanů k odklízení sněhu ze silnic. Napadlo ho až 35 centimetrů, což je prý v hlavním městě nejvíce od roku 1951.

Tisícovky cestujících uvízly na pekingském mezinárodním letišti.

Vlna chladu sevřela Indii, kde zabila nejméně stovku lidí. Postiženi jsou především lidé bez přístřeší v severních a východních regionech včetně metropole Dillí. Teplota se pohybuje kolem bodu mrazu. Podle předpovědí zima vydrží i v příštích dnech.

O narušení dopravy a chaos se navíc postarala hustá mlha. Zklamání zažili turisté, kteří navštívili známý Tádž Mahal. Památka ze 17. století totiž vůbec nebyla vidět. Nejezdily vlaky, letadla měla zpoždění.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz