6. ledna 2010 10:39, aktualizováno  21:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sníh paralyzuje dopravu v Evropě i USA. V Řecku je zase rekordní teplo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zima v Británii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zima v Británii | foto: Reuters

LONDÝN Evropa, USA i Čína dál bojují s vydatnými přívaly čerstvého sněhu, které výrazně ovlivnily také letecké linky z Prahy na britské ostrovy. Sníh znovu komplikoval život v Británii, Francii a v Maďarsku. Řecko naopak zažívá nejteplejší zimu za několik desetiletí a spolu s Itálií a Albánií se potýká se záplavami.

Británie zažívá jedno z nejdelších chladných období za posledních 30 let. Do Londýna dopoledne z Ruzyně neodstartovalo letadlo společnosti easyJet, stejná společnost zrušila i podvečerní londýnský let a spoj do Bristolu. Dopoledne neodletělo do Londýna ani letadlo společnosti Wizz Air. Několik letišť je uzavřeno, další omezila provoz.

Společnost Eurostar zrušila čtyři linky projíždějící tunelem pod Lamanšským průlivem, který spojuje Francii a Británii. Nejsou vyloučena zpoždění, ani rušení dalších linek na poslední chvíli. Také mnohé britské silnice byly neprůjezdné. V hrabství Hampshire musela v noci na dnešek zasahovat armáda, aby ze sněhu vyprostila na 1000 zapadaných automobilů. V Manchesteru bylo zrušeno dnešní semifinále fotbalového poháru mezi místními rivaly City a United.

Zima v Británii

Sněhové komplikace

S výpadky elektrického proudu a váznoucí dopravou se kvůli sněžení a mrazu potýká také sever a severozápad Francie. V některých regionech nesmí na silnice nákladní automobily a autobusy.

Po vytrvalém nočním sněžení s dopravními potížemi bojovalo i Maďarsko.Některé linky městského dopravního podniku nabíraly až hodinové zpoždění, jiné nevyjely.

Zima v BritániiV rakouských Alpách se zvyšuje nebezpečí pádu lavin. Ve Vídni zemřel muž při odklízení sněhu ze střechy skladiště na nákladním nádraží. Střecha se propadla a šestatřicetiletý muž se zřítil z výšky deseti metrů.

Na Tři krále rozmary počasí opět potrápily Itálii. V severoitalské Ravenně vlak smetl automobil, který ve sněhu uvízl přímo na železničním přejezdu. Jistý manželský pár z auta stačil vystoupit. Severní a střední Itálii sužují vydatné srážky a záplavy, kvůli nimž muselo být evakuováno několik domů v provincii Livorno. U univerzitního města Perugia se z břehů vylila řeka Tibera.

S rekordními sněhovými srážkami se potýkají i některé části USA. Při sněhové bouři ve státě Vermont napadlo 84 centimetrů sněhu. Padl tak rekord z roku 1969, kdy sněhová pokrývka měřila 76 centimetrů. Pod bod mrazu se dostaly teploty i na jihu Floridy, kde je klima jen velmi mírné. Místní farmáři se bojí o úrodu.

Otužilci v Číně

Mrazivá zima stále trápí i Čínu. V Pekingu teploty klesly na minus 16,7 stupně Celsia, tedy nejnižší teploty za posledních 40 let. V sedmi provinciích musely být omezeny dodávky energie průmyslovým podnikům. Některé elektrárny mají podle místních médií zásoby paliva jen na tři dny.

Řecko a Albánie naopak bojuje se záplavami
Zatímco v některých státech zažívají lidé nejchladnější zimu za mnoho let, v Řecku je tomu naopak. V Aténách, na ostrovech v Egejském moři a na Krétě se teploty pohybují mezi 15 a 23 stupni Celsia. Řecký národní meteorologický úřad uvedl, že letošní zima v Řecku je tak nejteplejší za několik desetiletí. Vydatně však prší a v mnoha přístavech vystoupila voda přes mola a zalila pobřežní ulice.

Ještě svízelnější situace je kvůli záplavám v Albánii. Téměř celý severozápad země se ocitl 40 centimetrů pod vodou, která zaplavila na 3800 hektarů orné půdy. "Je to skutečně nouzový stav, možná katastrofa," prohlásil dnes albánský premiér Sali Berisha.

Záplavy v Albánii

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse