6. září 2015 16:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka a Chovanec navštívili zařízení pro uprchlíky, o azyl zatím požádalo 60 Syřanů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Premiér Bohuslav Sobotka navštívil přijímací tábor pro zajištění cizinců v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka navštívil přijímací tábor pro zajištění cizinců v... | foto: ČTK

ZASTÁVKA U BRNA O azyl v České republice zatím požádalo asi 60 Syřanů. Policisté přitom od června zadrželi v ČR zhruba 2500 běženců. Novinářům to v neděli řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) během návštěvy přijímacího zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna a dalšího připraveného přijímacího tábora v břeclavské částí Poštorná.

Podle Chovance zájem o azyl jasně ukazuje, že ČR je tranzitní zemí na cestě uprchlíků dál na západ. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který s Chovancem obě zařízení navštívil, je ČR na okraji hlavního migračního proudu. Na čtvrtek přesto Sobotka svolal předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

„Předsednictvo Bezpečnostní rady státu se bude zabývat pouze otázkou migrace,“ dodal premiér. Zdůraznil však, že lidé nemají důvod k obavám. „Policisté situaci zvládají a není dobré podléhat hysterii. Uprchlíci sem míří především vlaky a autobusy, případně kamiony po dálnicích. Všechny tyto trasy hlídáme,“ uvedl Sobotka. Kromě toho policisté hlídkují i na méně frekventovaných místech, kudy by se mohli uprchlíci do České republiky dostat.

Sobotka, Chovanec i policejní prezident Tomáš Tuhý nejprve navštívili zařízení v Zastávce, které má kapacitu 216 míst a v současné době je obsazeno asi 170 běženci. Uprchlíci návštěvy využili a v hloučcích skandovali „freedom“ (svoboda). Poukazovali na to, že chtějí dál na západ, zejména do Německa.

Čeští policisté ale jednají podle zákona a zadržují všechny cizince, kteří nemají povolení k pobytu nebo ke vstupu na území ČR. Policisté denně zajistí desítky uprchlíků. Podle Tuhého policie nasadila na migraci stovky policistů navíc. „V současné době je skoro 700 policistů mimo své útvary a posilují místa, kde se řeší nelegální migrace,“ uvedl Tuhý.

Premiér Sobotka s ministrem vnitra Chovancem  a policejním prezidentem Tuhým navštívili přijímací tábor pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna.
Obyvatelé přijímacího tábora pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna.

Rekordní počet běženců našli policisté v srpnu ve vlaku v Břeclavi, který mířil z Maďarska do Německa. Tehdy jich zajistili přes 200. „Zanalyzovali jsme současnou situaci a polovinu migrantů tvoří lidé ze Sýrie. Dále jsou tam občané Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Bangladéše. Policie má situaci pod kontrolou a na základě analýzy není nutné nasazovat armádu,“ řekl Sobotka, který i v neděli v Břeclavi zkontroloval s policií jeden z vlaků. Žádný uprchlík v něm ale nebyl. Ministr Chovanec už dříve uvedl, že by armáda zasáhla až v případě, kdyby se počet zajištěných uprchlíků za den pohyboval okolo tisíce.

Situace se zlepší

Podle Chovance by se měla situace zlepšit, až Maďarsko dokončí oplocení své jižní hranice a přijme taková opatření v zákonech, která povedou k omezení uprchlické vlny. „Tím se dostaneme na okraj migračních tras a počet běženců bude klesat. Nejsme jejich cílovou zemí, nejsme u nich oblíbení, protože ví, že je zadržíme a umístíme do zařízení,“ dodal. Pochválil si zatím spolupráci se Slovenskem a Rakouskem, kam se daří uprchlíky vracet. „S Maďarskem tato spolupráce nefunguje, ale doufáme, že jakmile Maďarsko celou situace zvládne díky novým opatřením, začne opět platit,“ dodal Sobotka.

TÁBOR VYŠNÍ LHOTY

  • Uprchlíků v táboře ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku přibývá. Podle původních plánů ministerstva vnitra jich mělo být v zařízení umístěno 220, dnes tam žije 330 lidí.
  • Kapacity pro přijetí dalších lidí se nyní připravují. Novinářům to v neděli řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který si areál přijel prohlédnout.

Byl se také přesvědčit, jak fungují policejní hlídky. Zastavil se na kontrolním stanovišti na dálnici D2, která vede ze Slovenska. Závěrem cesty byla prohlídka zařízení pro zajištění cizinců v Poštorné - Břeclavi. V areálu se nachází stanový tábor pro 300 běženců.

Místní občané mají z běženců obavy a žádají policii o zvýšení ostrahy ve městě. Do Poštorné už v minulosti policie umísťovala běžence zadržené na nedalekých hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Kvůli tomu, že v posledních týdnech zesílila migrační vlna, rozhodlo se ministerstvo vnitra uzavřené zařízení znovu otevřít.

ČTK
  • 14Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!