27. ledna 2014 19:22, aktualizováno  20:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Takže zatím nic, přátelé, komentuje ANO na Facebooku jednání se Sobotkou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: MAFRA: David Neff

PRAHA Výstižný staus zvolilo hnutí ANO na svém facebookovém profilu poté, co se předseda hnutí Andrej Babiš opět nedohodl s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou na tom, zda budou mít sociální demokraté na ministerstvu financí svého náměstka. "Takže zatím nic, přátelé," napsalo ANO stručně.

Designovaný premiér Sobotka se v pondělí večer opět nedohodl s Babišem o kandidátech na ministerské náměstky. "Posunuli jsme se v jednání, ale zatím jsme se nedohodli. Jednání budou pokračovat," řekl Bohuslav Sobotka. Babiš jeho slova potvrdil. Sobotka dále uvedl, že dohoda s o náměstcích je hotova zhruba na 30%

Spor kvůli náměstkům se mezi koaličními partnery rozhořel minulý týden. Důvodem byla především nominace středočeského radního Jiřího Peřiny (ČSSD) na místo náměstka pro daně na ministerstvu financí. Babiš Peřinu odmítl, na místo už si vybral vlastní kandidátku Simonu Hornochovou. Peřinu by si chtěl nechat jako poradce.

ČTĚTE TAKÉ:

Sobotka v podnělí při příchodu novinářům řekl, že věří, že se s Babišem dohodne. Předseda ANO se novinářům před schůzkou vyhnul.

"Vláda nemůže spotřebovat veškerou energii na koaliční spory," uvedl Sobotka. Dodal, že na tomto problému se koalice ani vláda nerozpadne. Koaliční roztržku ohledně náměstků označil za zbytečnou mediální přestřelku.

Babiš v pondělí v médiích zopakoval, že mu vadí některé nominace ČSSD. Nesouhlasí například s tím, aby se náměstkem pro sport na ministerstvu školství stal bývalý šéf pražské sociální demokracie Petr Hulinský. Podle Babiše je spojen s érou exprimátora Pavla Béma a podnikatelů Romana Janouška a Tomáše Hrdličky. ANO by na místě náměstka pro sport chtělo svého kandidáta. V rozhovoru pro dnešní deník Právo Babiš řekl, že na toto křeslo navrhují expředsedu Českého volejbalového svazu Antonína Lébla.

Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek

Sobotka před schůzkou uvedl, že ČSSD s Hulinským, který byl stínovým ministrem pro sport, jako s náměstkem počítá. "Jestliže se nám nepodařilo prosadit zřízení ministerstva pro sport, je logické, že Petr Hulinský zaujme pozici náměstka pro sport," řekl Sobotka.

ANO také odmítá, aby klíčové funkce na ministerstvech, která spravuje, obsadila ČSSD. V případě místního rozvoje nechce ANO sociální demokracii přenechat náměstka pro evropské fondy, v případě životního prostředí zase náměstka pro EIA (posuzování vlivu na životní prostředí).

Sobotka minulý týden uvedl, že se kvůli obsazování sejde i s lidoveckým předsedou a budoucím vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem. Dnes řekl, že s KDU-ČSL se dodržuje dohoda bez problémů, a proto "náměstci nejsou téma".

Lidovky.cz, ČTK
  • 23Diskuse