19. listopadu 2015 16:15, aktualizováno  16:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přes Prahu! Strůjce pařížských útoků radil islamistům cestu. Podle Chovance to už neplatí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 36Diskuse
Hranice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hranice | foto: ČTK

PRAHA Informace zpravodajských služeb podle premiéra Bohuslava Sobotky naznačují, že teroristé mohou Českou republiku využívat jako tranzitní zemi pro cestu do dalších států.

Důvodem, proč teroristé cestují přes Prahu, je rozptýlení pozornosti francouzských orgánů, protože Česká republika je považována za bezpečnou zem, řekl premiér při návštěvě výrobce letadel Aera Vodochody.

K TÉMATU:

„Máme prostřednictvím našich zpravodajských služeb indicie, že Praha, respektive ČR, je využívána jako místo tranzitu, ale není to zdaleka otázka jen České republiky,“ uvedl Sobotka.

Jeho slova potvrzují informace z francouzských justičních zdrojů, podle nichž jeden z francouzských džihádistů, kterého vyslýchali v srpnu po jeho návratu ze Sýrie do Francie, vypověděl, že mu údajný strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud nařídil cestovat přes Prahu, aby se vyhnul odhalení.

Na Abbaouda byl napojen také džihádista, kterého v červenci zatkli v Istanbulu, když se pokoušel nasednout do letadla do Prahy s falešným švédským pasem. I on byl pověřen spácháním teroristického činu. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Doporučení teroristům

Prahu jako výhodné tranzitní místo Abaaoud doporučil přinejmenším francouzskému islamistovi, kterého ve Francii zadrželi letos 11. srpna. Reda Hame podle francouzského deníku Le Monde při výslechu přiznal, že ho z bašty organizace Islámský stát (IS) ve východosyrském městě Rakka do Evropy vyslal právě Abaaoud. Na francouzském území měl spáchat teroristický čin.

Kromě rady, aby cestoval přes české hlavní město, od Abaaouda prý dostal také USB klíč se zakódovaným softwarem a 2000 eur (54 000 korun). Abaaoud mu prý doporučil také útočit na „snadné“ cíle, jako jsou koncertní síně, v nichž může zabít co největší počet lidí.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) už prý ale Česko jako bezpečná cesta pro džihádisty neplatí. „Je otázkou, jakého období by se toto prohlášení mělo týkat. V posledních měsících je o České republice naopak známo, že nastavila vysoké bezpečnostní standardy a pohybu cizích státních příslušníků přes své území věnuje maximální pozornost,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz ministr vnitra.

To je ale v rozporu s vyjádřením premiéra Sobotky, podle kterého teroristé a jejich spolupracovníci využívají Česko i jiné země jako místo, přes které cestují lidé podílející se na přípravě teroristických činů. „Země, které jsou bezpečné, tak mohou být vytipovány jako tranzitní země,“ uvedl Sobotka. Cestující z bezpečných zemí mohou být považováni za méně nápadné než ti, kteří cestují ze zemí zmítaných terorismem. „Je to reakce na to, že Česká republika je bezpečný stát,“ řekl Sobotka.

Zpravodajské služby a policie podle něj intenzivně spolupracují a Česká republika je schopná monitorovat aktivity teroristů. Považuje za úspěch, že Česko tyto informace má.

Boj proti terorismu

„Jakékoliv uzavírání hranic v rámci EU je proti zájmům ČR,“ zdůraznil Sobotka s tím, že by tento krok mohl mít dopad na export, služby, zaměstnanost a podobně.

Strůjci pařížských atentátů navíc podle premiéra nebyli z řad uprchlíků, kteří do Evropy přišli v posledních měsících, ale v Evropě se už narodili, proto by uzavření hranic v rámci EU problém nevyřešilo.

Podle premiéra byl zásah francouzských bezpečnostních sil proti teroristům velmi rychlý a efektivní. „Přesně takto je třeba bojovat proti terorismu,“ dodal Sobotka.

PAŘÍŽSKÝ PÁTEK 13.

ČTK, Lidovky.cz
  • 36Diskuse