Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sochy Amona pomohou rozluštit písmo

Česko

CHARTÚM Archeologové v severním Súdánu nalezli tři starověké sochy s nápisy, které by mohly pomoci rozluštit jeden z nejstarších afrických jazyků. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení archeologů.

Kamenné sochy, jež představují staroegyptského boha Amona, byly vytvořeny civilizací Meroe, která žila v okolí řeky Nilu severně od Chartúmu po dobu téměř 800 let od čtvrtého století před naším letopočtem a zanechala zde tisíce stop své existence. Každá ze soch zobrazuje písmo Meroe, jež je nejstarším psaným jazykem v subsaharské Africe, uvedl vedoucí vědeckého týmu Vincent Rondot. „Je to jeden z posledních starověkých jazyků, kterým nerozumíme,“ uvedl Rondot.

Naleziště soch u dřívější královské metropole Meroe podle něj poprvé odkrylo kompletní podobu písma, dříve nalezeného jen v úlomcích jiných soch či staveb. Vědci se nyní snaží zjistit význam jazyka Meroe a porovnat písmo s dříve nalezenými exempláři.

Sochy byly objeveny před třemi týdny pod písečnou dunou na místě chrámu boha Amona 200 kilometrů severně od Chartúmu. V oblasti je zhruba 50 pyramid z černé žuly, které, podobně jako v Egyptě, sloužily jako hrobky pro zemřelé krále a královny. Mnoho lidí označuje místo za kolébku Súdánu. Tyto pyramidy však v porovnání s Egyptem nenavštěvuje zdaleka tolik turistů.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...