Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

SOMELIÉR: Svatomartinské víno je tu. K huse se nejlépe hodí červené

Jídlo

  10:00aktualizováno  11:53
PRAHA - K svátku svatého Martina patří kromě tradiční husy s knedlíkem a zelím i Svatomartinské víno. Tato mladá vína symbolicky otevírají nový ročník a těší se mezi lidmi velké oblibě. Ale hodí se Svatomartinské víno k huse? A proč jej vinaři odmítají dělat. Serveru Lidovky.cz na tyto dotazy odpověděl sommeliér Jakub Přibyl.

Svatomartinská vína - ilustrační fotografie foto: ČTK

Lidovky.cz:V čem spočívá obliba Svatomartinského vína?
Obliba spočívá v tom, protože ta tradice není dlouhá, že je to taková česká obdoba Beaujolais, takže vlastně máme něco, co je naše, co oslavuje nově příchozí ročník. A tím, že se tíhne k lokálním věcem, tak to je takové největší plus, co to víno má.

Lidovky.cz: K svátku svatého Martina patří neodmyslitelně husa. Jak se vlastně hodí Svatomartinské víno k huse?
Pokud se bavíme o tradiční pečené huse se zelím, tak k ní se červené Svatomartinské víno určitě, protože k huse se hodí vína s vyšší kyselinou, nižší tříslovinou, což svatomartinské splňuje. Například ale k polévce z husích vnitřností a odřezků, zvané kaldoun, se výborně hodí i víno bíle. Takže například Veltlínské červené rané.

Lidovky.cz: Vy už jste měl možnost ochutnat letošní víno.
Já jsem ještě víno neochutnával, v žádné hodnotící komisi jsem nebyl, takže si budu muset počkat do zítřka.

JAKUB PŘIBYL

Momentálně nejlepší český sommeliér působil jako vrchní sommeliér v předních českých restauracích, mezi něž patřil i pražský hotel Four Seasons nebo gourmet restaurant Kalina. V letech 2012, 2013 a 2014 zvítězil v soutěži o mistra sommeliéra České republiky. Jeho jméno se také pravidelně objevuje na vrchních příčkách jak v tuzemských, tak i zahraničních soutěžích. V těchto dnech působí jako head sommeliér společnosti Premier Wines & Spirits, která mimo jiné provozuje vyhlášenou restauraci Grand Cru Restaurant & Bar.

Lidovky.cz: Někteří vinaři ale odmítají dělat Svatomartinské víno. Čím si to vysvětlujete?

Rozuměl bych tomu, kdyby vinař nechtěl dělat Svatomartinské víno ani žádné jiné mladé víno. Přeci jenom je to trošičku, stejně jako Beaujolais, takový vinařský výstřelek, který je ekonomicky zajímavý, ale to víno není tak reprezentativní, jak by se dalo očekávat. Takže chápu, když bude vinař prodávat až posléze svá vína jako jakostní a vyšší vína. Myslím si, že nedělat Svatomartinské víno a udělat mladé víno je spíš taková vzpurnost vůči nějakým byrokratickým podmínkám, které to víno musí splňovat, aby bylo Svatomartinské.

První lahev letošního Svatomartinského vína otevřena...

Lidovky.cz: Dokážete odhadnout, jaký bude letošní ročník?

Rok byl trošku sušší, takže byly menší hrozny, ale jinak byl perfektní a myslím, že perfektní budou i ta vína. A co jsem se bavil s kolegou, který v komisi byl, tak oproti loňskému roku, který byl komplikovaný, nechci říct, že byl nadšený, ale rozhodně byl pozitivně naladěn.

První lahve Svatomartinskékho otevřeny

Zástupci Vinařského fondu otevřeli v úterý v 11:00 na náměstí Svobody v Brně za účasti stovek lidí první láhev letošního ročníku svatomartinského vína. Ta ještě před tím dostala požehnání v katedrále sv. Petra a Pavla. Současně byl zahájen Svatomartinský košt, který na náměstí potrvá až do 18:00. Podle vinařů je letošní ročník chuťově vydařený a také rekordní co do množství vína. Na trhu bude zhruba 2,3 milionu lahví svatomartinských vín.

Dnem svatého Martina začínají nejen v Brně, ale v celé republice Svatomartinské slavnosti. Restaurace budou nabízet tradičně svatomartinská vína a řada z nich také svatomartinské pokrmy z husy. "Po dnešních oslavách bude následovat víkend, kdy svatomartinská vína v kombinaci s náležitým menu nabídne většina restaurací a oslavy uspořádají desítky měst v celé republice. Vína pak budou k dostání ještě několik týdnů a nezřídka se objeví i u štědrovečerní tabule," řekl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Odborná porota letos vybrala ze vzorků 369 vín ze 113 vinařství, která mohou používat známku Svatomartinské víno, tradičně nejvíce je zastoupená odrůda Müller Thurgau s 97 vzorky. "Vůně u odrůdy Müller Thurgau bude převážně broskvová, grepfruitová, s jemnými angreštovými tóny. Veltlínské červené rané přináší lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském hledejme většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů, jako jsou limetky, mandarinky a grepfruit," uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz. Růžová vína letos ponesou nádech přezrálých třešní, višní, jahod a červeného rybízu, se smetanovou dochutí. Červená vína budou obecně v letošním roce obzvlášť vydařená. "Budou svěží, nádherně ovocitá, se sametovým koncem," řekl Babisz.

Letošní horké léto, které skončilo pro vinnou révu zachraňujícím deštěm, vtisklo do hroznů podle odborníků výjimečné hodnoty cukru.

Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond.