Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

SOS míří podruhé do insolvence

Česko

Sdružení obrany spotřebitelů dluží téměř 2,5 milionu korun, více než polovinu na mzdách a pojištění

PRAHA Největší tuzemské sdružení zaměřené na ochranu práv spotřebitelů má zase nakročeno k zániku. Můžou za to pochybení při nakládání s dotacemi a boj o to, kdo stojí v čele Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

Návrh na zahájení insolvenčního řízení a oddlužení firmy odeslal v pátek Ivan Urban, který stojí v čele jednoho znesvářeného křídla SOS. Do insolvenčního rejstříku byl návrh zapsán včera.

„Museli jsme návrh podat znovu, protože nemáme na výplaty mezd a úhradu našich dalších závazků,“ řekl LN Urban. Sdružení dluží více než 900 tisíc na mzdách. „Zaměstnávali jsem zhruba 25 lidí, někteří nedostávali plat již od září, jiní od října,“ vysvětlil Urban.

Dalších téměř 450 tisíc korun sdružení dluží Úřadu práce za mzdy, zálohy na daň a na zdravotní a sociální pojištění, které úřad vyplatil zaměstnancům sdružení. Zbylých více než milion korun pak činí závazky dodavatelům a poskytovatelům služeb.

Podle Urbana je jádrem problému nevyplacená část dotace od ministerstva průmyslu a obchodu. To prý v loňském roce slíbilo sdružení dotaci v celkové výši 5,3 milionu korun. První, třímilionovou část dotace ministerstvo vyplatilo, ale zbylých 2,3 milionu již ne. „Kdyby nám ministerstvo tuto částku vyplatilo, jak slíbilo, nebyli bychom dnes v druhotné platební neschopnosti,“ vysvětlil Urban.

Ministerstvo se však nařčení brání a tvrdí, že o nevyplacenou část dotace se sdružení připravilo samo. „Kontrola nakládání s první částí dotace, která proběhla zhruba v polovině loňského roku, totiž odhalila pochybení, bez jejichž odstranění nebylo možné zbytek peněz uvolnit,“ řekl mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

Sdružení sice od konce loňského srpna, kdy měla druhá část dotace na jeho účty přijít, bylo schopno pochybení napravit, ale v té době již ministerstvo nemělo komu peníze převést. „Ve druhé polovině loňského roku se sdružení vnitřně rozštěpilo a obě skupiny si začaly nárokovat vyplacení zbytku dotace a vzájemně se prohlašují za nelegitimní,“ dodal Vlček.

Mezitím totiž došlo k republikovému shromáždění, které v září zvolilo nové vedení SOS. Znesvářená frakce ho však odmítá uznat. Včele jedné skupiny stojí člen sdružení Ivan Urban, za druhé křídlo mluví právnička sdružení Martina Neuročná. „Protože je naší povinností zajistit, aby veřejné prostředky byly vynakládány účelně, nebylo možné zbytek dotace uvolnit zjednodušeně řečeno kvůli zmatečnosti,“ vysvětlil Vlček.

Urban podal již jeden návrh na oddlužení, ten ale stáhl poté, co mu svitla naděje na dodatečné vyplacení zbytku dotace. Když však ministerstvo peníze neuvolnilo, požádal Urban o pokračování v řízení. Pražský městský soud však jeho žádost zamítl, jeho rozhodnutí pak na začátku února potvrdil i Vrchní soud v Praze.

Již během prvního návrhu na oddlužení Neuročná upozornila soudy, že insolvenční návrh na SOS byl podán neprávoplatným vedením sdružení. Její skupina poté kvůli tomu podala trestní oznámení a připravila žaloby, které mají několikaměsíční spor o předsednické křeslo a další vedoucí funkce ukončit.

***

Rozkol v SOS

* Sdružení obrany spotřebitelů

bylo založeno v roce 1992.

* Sdružuje více než deset tisíc

členů.

* V první polovině roku 2010

sdružení pochybilo při nakládání

s první částí více než pětimilionové

dotace od ministerstva průmyslu

a obchodu.

* Ministerstvo proto ke konci

srpna zbytek dotace (2,3 milionu

korun) nevyplatilo.

* Sdružení 11. září volilo nové

vedení. Opoziční členové sdružení

však volbu nerespektovali.

* SOS sice chyby v hospodaření

napravilo, ale ministerstvo, které

bylo připraveno zbytek peněz

vyplatit, za takto nepřehledné

situace nebylo schopno určit,

komu dotaci poslat.

Autor: