5. října 2010 9:23, aktualizováno  13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud je tendenční, říká obhájce útočníků z Vítkova. Žalobkyně chce výjimečné tresty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Jednání Krajského soudu v Ostavě o kauze Vítkov: zprava David Vaculík a Jaromír Lukeš.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání Krajského soudu v Ostavě o kauze Vítkov: zprava David Vaculík a Jaromír Lukeš. | foto: ČTK

OSTRAVA Projednávání žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově u ostravského krajského soudu se blíží ke konci. Na program hlavního líčení dnes přišly závěrečné řeči. Státní zástupkyně Brigita Bilíková upozornila, že o pachatelích není žádných pochybností a že útok byl důkladně naplánovaný, proto obžalovaným navrhla výjimečné tresty.

Tresty pro žháře z Vítkova

David Vaculík: výjimečný trest odnětí svobody spíše za jeho nejvyšší hranicí, tedy okolo 25 let vězení.

Jaromír Lukeš: výjimečný trest odnětí svobody mírně pod polovinou trestní sazby, tedy okolo 20 let vězení.

Václav Cojocaru: výjimečný trest odnětí svobody v dolní polovině trestní sazby, spíše k základní sazbě, tedy více než 15 let vězení.

Ivo Müller: trest odnětí svobody v základní trestní sazbě na její horní hranici, tedy do 15 let vězení.

"Obžalovaní jednali v přímém úmyslu usmrtit lidi romského etnika," zdůraznila státní zástupkyně. Podle ní chtěli muži rodinu nejen zabít, ale také vyvolat mezi Romy "atmosféru strachu".

Obžalovaní jsou čtyři muži, David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Műller a Václav Cojocaru. Státní zástupkyně zdůraznila, že útok na romskou rodinu důkladně plánovali. "Všichni věděli, kam jedou a proč tam jedou, tedy zapálit dům, kde spí lidé," zdůraznila Bilíková. Žalobkyně všem mužům kromě Müllera navrhla výjimečné tresty, do vězení by tedy měli jít na 15 až 25 let. Všichni by měli podle ní skončit ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Pavel Uhl, zmocněnec popálené Natálie, však žádá na soudu pro obžalované doživotní tresty.

Vaculíkův advokát kritizoval soud. Je tendenční, řekl
Petr Kausta, právní zástupce Vaculíka, se ve své závěrečné řeči snažil zpochybnit jednání státní zástupkyně. Podle něj žalobkyně ještě před rozhodnutím soudu mluvila o případu jako o vyřešeném.
Presumci neviny v souvislosti s kauzou podle advokáta porušili kromě žalobkyně také politici a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.


Podle Kausty navíc došlo k ovlivňování svědků a průběhu soudu kvůli tomu, že soud povolil on-line přenosy jednání v médiích. "Soud od začátku líčení upřel mému klientovi právo na spravedlivý proces," Kausta navíc upozornil, že on ani jeho klient nevěděli, že se jednání bude přenášet živě. Zpochybnil také některé předložené důkazy a svědectví. "Považuji postup soudu za absurdní a nezákonný," zdůraznil právník.

Pro Cojocaru, Lukeše a Müllera žádal, aby je soud potrestal za jednání z nedbalosti nikoliv za pokus o vraždu, protože si podle něj mysleli, že zápalné láhve dopadají do neobydleného domu. "Žádám soud, aby mého klienta Davida Vaculíka zprostil obžaloby," řekl na závěr své řeči Kausta. Podle něj neexistuje žádný přímý důkaz, který by svědčil o tom, že Vaculík se útoku zúčastnil.Ničeho nelitovali
Státní zástupkyně odmítla snahu zpochybnit výpovědi rodiny, na kterou muži zaútočili. Soud upozornila, že útočníci svého činu nikdy nelitovali a chovali se naprosto bezcitně. Za hlavní iniciátory útoku označila Lukeše a Vaculíka. "Sám sebe patrně považuje za hrdinu," řekla na adresu Vaculíka žalobkyně. Podle ní je jen málo pravděpodobné, že by muže trest napravil.

Nejnižší trest, ještě v základní trestní sazbě, navrhla Bilíková pro Ivo Müllera. "Jako jediný se k činu přiznal a svého jednání lituje. I přesto, že je zanícený neonacista, je si vědom následků svého jednání," řekla.

"Je bezpochyby zřejmé, že obžalovaní se hlásí k neonacismu," upozornila Bilíková. "Všichni čtyři se pravidelně zúčastňovali akcí neonacistických, zaměřených proti Romům," vyjmenovala Bilíková.

Rok 2009 očima fotografů LN - Popálená Natálka je propuštěna z nemocnice k domácímu ošetřování

Závěrečné řeči potrvají několik dní. V úterý by měli promluvit také obhájci dalších obžalovaných. Rozsudek by mohl být vyhlášen už v příštích týdnech, očekává se 19. či 20. října. Tento termín je ale podle mluvčí Krajského soudu Ostrava Barbary Plchotové pouze orientační. A pokud verdikt padne, s největší pravděpodobností tak případ neskončí. Lze očekávat, že v případě přísných trestů se obhájci souzených pravicových extremistů odvolají.

Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý čekal v autě. Při útoku byli vážně zraněni tři lidé, nejvážněji tehdy ještě ne dvouletá Natálie. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

ČTK, hsHelena Stinglová
  • 15Diskuse
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.