Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ve vazbě je Nagyová, Tluchoř i Fuksa. Jediný Kovanda je na svobodě

Česko

  10:06aktualizováno  18:32
PRAHA/OSTRAVA - Šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová podle rozhodnutí soudu ve vězení zůstane. Stejně tak i Roman Boček, bývalý náměstek ministra zemědělství, exposlanec Ivan Fuksa (ODS), obvinění v kauze ředitelky sekce kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) a bývalý poslanec za ODS Petr Tluchoř. Potvrdili to jejich právní zástupci. Ostravský soud poslal v sobotu odpoledne do vazby také bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. Na svobodu soud propustil šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu.

Roman Boček odjíždí od okresního soudu v Ostravě. Soud na něj uvalil vazbu. foto: ČTK

Všechny přítomné vyděsili záchranáři. Právě oni navštívili budovu policie pár minut před eskortou. Zda byl lékař u Nagyové před soudním stáním zatím nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil.

Advokát Filip Seifert, který Bočka zastupuje, uvedl, že se exnáměstek ministrů zemědělství Petra Bendla (ODS) a Ivana Fuksy (ODS) necítí vinen. Dělal prý jen politickou práci. Seifert prohlásil, že proti zahájení trestního stíhání podá stížnost. Vazba je kromě Bočka v tuto chvíli uvalena také na jeho bývalého nadřízeného Fuksu.

Bývalého ministra zemědělství Fuksu policie obvinila z korupce. Podle detektivů se jí měl dopustit přijetím místa vrchního ředitele Českého aeroholdingu poté, co rezignoval na svůj poslanecký mandát. "Pan inženýr Fuksa se necítí vinen," řekl stroze exposlancův obhájce Tomáš Gřivna.

Rozhodnuto už je také zřejmě o osudu exposlance Petra Tluchoře (ODS), kterého soud vyslechl v devět hodin. V Tluchořově případu jsou důvody vazby stejné jako u Bočka, o bývalém poslanci soudce rozhodoval nejdéle.

Kauza Nagyová

Tluchoř podle svého advokáta Marka Nespaly nerozumí předmětu obvinění. Jde o delikátní právní problém, který určitě skončí u soudů nejvyšších stupňů, řekl Nespala. "Aby politici věděli, pokud převezmou politickou funkci, co můžou a co nemůžou, protože prozatím si mysleli, že jednání o těchto věcech je zcela normální," dodal.

Obhájce Jany Nagyové, která vypovídala od jedenácti hodin, Eduard Bruna prohlásil, že bude požadovat její propuštění na svobodu.´

"Naposledy jsem s ní (Nagyovou) mluvil v pátek. Co říkala? Špatné samozřejmě. Ale to nemá z té kauzy, ona řekla, že to vysvětlí. Nemá dobré pocity z toho zadržení. Říká, že možná v něčem pochybila, ale nebrala to nikdy jako trestnou činnost," uvedl advokát.

Ostravský okresní soud poslal do vazby také bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. Novinářům to řekl jeho obhájce Jiří Novák. V kauze Nagyové je Páleník obviněn z nelegálního sledování. Stejně tak soud uvalil vazbu na příslušníka Vojenského zpravodajství Jana Pohůnka. Na svobodu propustil šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu, protože se k činům, z nichž je obviněn, doznal, uvedl mluvčí soudu Alexandr Dadam.

Kauza Nagyová

  • Policie obvinila blízkou spolupracovnici premiéra Petra Nečase (ODS) z podplácení a organizování zneužití pravomoci úřední osoby, za což jí hrozí až pět let vězení. Údajně se podílela na korupci rebelujících poslanců za ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra a nechala nezákonně sledovat Vojenským zpravodajstvím premiérovu manželku a dva zaměstnance úřadu vlády.
  • Rozhodnutí o vazbě pro Nagyovou nejspíš ovlivní politický osud premiéra. Na výsledek sobotního jednání soudu čekají koaliční partneři i někteří členové ODS, kteří zatím předsedu vlády podporovali.
Autoři: ,