16. června 2006 18:06 Lidovky.cz > Zprávy > Volby

Soud posoudí šedesát stížností na volby

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

BRNO Nejvyšší správní soud obdržel 66 stížností na průběh a výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Lhůta pro podání vypršela ve čtyři hodiny odpoledne. Soud má na projednání dvacet dní.

Dneškem vypršela desetidenní lhůta, ve které šlo zpochybnit výsledek parlamentních voleb. Stížnost podalo šedesát soukromých osob a šest politických stran a hnutí.

Podle politického hnutí Nezávislí ovlivnila výýsledek voleb Česká televize, která dávala v diskusních pořadech prostor především velkým parlamentním stranám. Stěžoval si také Pravý blok, SNK-Evropšťí demokraté, Národní prosperita, Strana zdravého rozumu a Nezávislí demokraté pod vedením Vladimíra Železného.

Stížnost dnes svým jménem podal také lídr Strany zelených v Libereckém kraji Petr Pávek. Přepočet volebních hlasů je podle něj neústavní a znevýhodňuje malé strany.

Na projednání stížností má volební senát 20 dní od podání. Dosud bylo vyřízeno deset podnětů. Dvě stížnosti soud odmítl minulý týden, protože byly podány ještě před oficiálním vyhlášením výsledku voleb. Další zamítl ve čtvrtek jako nedůvodnou. Jejím autorem byl muž, který se v argumentaci odvolával na své dílo Česká bible. Sedm stížností senát nevzal v potaz.

"Například byla stížnost podána volební komisi, která ji postoupila NSS, další byly e-maily bez elektronického podpisu či e-mailová podání, která nebyla do tří dnů doplněna písemným podáním. Podle zákona se k takovým podáním nepřihlíží," řekla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Volební senát se znovu sejde v pondělí a rozhodne například ve věci stížnosti na průběh voleb v jednom ze znojemských okrsků.

lidovky

Najdete na Lidovky.cz